وبلاگ آموزشی ره استاد

بخش وبلاگ شامل جدیدترین مقالات آموزشی و مشاوره ای در موضوعاتی همچون مشاوره تحصیلی، سنجش و استعدادیابی، برنامه ریزی تحصیلی، هدایت تحصیلی، انتخاب رشته، المپیاد های علمی، تیزهوشان و کنکور سراسری می باشد.

هوش تصویری ریون سیاه و سفید

محاسبه ضریب هوشی با استفاده از تست هوش تصویری ریون سیاه و سفید

تست هوش تصویری ریون یا ریون سیاه و سفید را می توان یکی از قدیمی ترین ابزار های سنجش بهره هوش (تست IQ) نامید که عموما در مدارس و برای دانش آموزان گروه سنی هشت تا هجده سال به منظور محاسبه ضریب هوشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تست هوش ریون سیاه و سفید شامل 60 سوال 6 تا 8 گزینه ای می باشد که فرد می بایست تنها یکی از گزینه ها را از بین تصاویر موجود در سوال انتخاب نماید و با استفاده از آن گزینه تصویر صورت سوال را تکمیل نماید. سوالات به صورت ماتریس های پیش رونده و سری تصاویر انتزاعی می باشد که به ترتیب از سطح ساده به دشوار مرتب شده است و پس از تکمیل سوالات با احتساب سن فرد و متناسب با آن ضریب هوشی وی محاسبه می شود.

طبقه بندی هوش بهر بر اساس تست هوش تصویری ریون
​طبقه بندی ​هوش بهر ​رتبه درصدی
​ممتاز و نابغه ​بالای 127 ​95 به بالا
​بر هوش​120 - 127​90 - 95
​با هوش​110 - 120​75 - 90
​متوسط​90 - 110​25 - 75
​متوسط ضعیف​79 - 89​10 - 25
​مرزی​73 - 79​5 - 10
​مرزی ضعیف​0 - 73​کمتر از 5

 تست هوش ریون به تنهایی نمی تواند تمامی وجه های هوش را شناسایی و اندازه گیری نماید و تنها در موضوع سنجش بهره هوشی و IQ می تواند مورد استفاده قرار گیرد و نتایج این تست نباید به تنهایی ملاک و مقیاس ارزش گزاری هوش افراد قرار گیرد اما در کنار تست های هوش دیگری همچون تست هوش چند گانه گاردنر می تواند به عنوان یکی از ابزار های مفید مورد استفاده قرار گیرد.

هم اکنون می توانید از طریق لینک مقابل به تست آنلاین هوش تصویری ریون دسترسی داشته باشید: تست هوش ریون

2
رغبت سنج شغلی استرانگ-کمپبل

آخرین پست ها

 

نظرات

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است. اولین نفری باشید که کامنت می گذارد
Already Registered? Login Here
مهمان
سه شنبه, 04 تیر 1398
         
بالا