وبلاگ آموزشی ره استاد

بخش وبلاگ شامل جدیدترین مقالات آموزشی و مشاوره ای در موضوعاتی همچون مشاوره تحصیلی، سنجش و استعدادیابی، برنامه ریزی تحصیلی، هدایت تحصیلی، انتخاب رشته، المپیاد های علمی، تیزهوشان و کنکور سراسری می باشد.

رغبت سنج شغلی استرانگ-کمپبل

تست رغبت سنج شغلی استرانگ-کمپبل

انتخاب شغل و رشته تحصیلی مناسب یکی از دغدغه های مهم برای دانش آموزان، دانشجویان و سایر افراد جویای کار می باشد.

چگونه شغل و رشته تحصیلی مناسب را انتخاب نماییم؟

برای انتخاب شغل مناسب لازم است به فرد کمک شود تا رغبت هایش را بشناسد و بداند که چه مشاغلی را دوست دارد و چه مشاغلی را نمی پسندد زیرا موفقیت در انجام هر شغل مستلزم داشتن رغبت است.

رغبت شغلی به چه معناست؟

رغبت های مسیر شغلی به الگوهای دوست داشتن و علاقه یا عدم علاقه مندی به فعالیت های شغلی و مشاغل و یا موضوعات خاص اشاره دارند و اولویت‌هایی برای فعالیت‌های مختلف در زندگی می باشند.

رغبت ها بین چیزهای دوست داشتنی و دوست نداشتنی تمایز قائل می‌شوند و به نظر استرانگ رغبت ها مهمترین عامل در انتخاب شغل هستند و بدین لحاظ سنجش رغبت ها یکی از راه های سودمند در هدایت شغلی می باشد.

مشاوران مسیر شغلی با روش های مختلفی به ارزیابی رغبت شغلی می پردازند و دو روش مطرح شده برای ارزیابی رغبت شغلی عبارتند از: 1- رغبت های بیانی و 2- رغبت های پرسشنامه ای.

رغبت های بیانی:

در این روش از فرد پرسیده می شود چه مشاغلی را دوست دارد و یا چه فعالیتهایی را دوست ندارد. محققان پیشگام در این زمینه معتقدند که پاسخ به پرسش های مستقیم در اغلب موارد سطحی و غیر واقع بینانه است.

رغبت های پرسشنامه ای:

در این روش برداشت غیر مستقیم به منظور سنجش رغبت صورت می‌پذیرد که از آن جمله می توان به پرسشنامه رغبت سنج شغلی استرانگ اشاره کرد. سنجش رغبت های فردی به شما کمک می‌کند تا در فرآیند هایی همچون انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب مسیر شغلی صحیح ترین تصمیمات را اتخاذ نمایید.

پرسشنامه رغبت سنج شغلی استرانگ چیست و چگونه می تواند به شما کمک کنند؟

پرسشنامه رغبت سنج شغلی استرانگ اولین بار توسط وی و در دو فرم جداگانه برای زنان و مردان منتشر شد. پس از آن کمپبل که مشغول تکمیل این پرسشنامه بود، در حین جمع بستن جداول همبستگی و نمرات میانگین برای هر یک از نمونه های شغلی در مقیاس های رغبت اصلی و مقیاس های مشاغل متوجه شد گوشه هایی از شش ضلعی جان هالند نمایان شده است.

جان هالند معتقد بود که در علایق شغلی افراد جویای مشاوره مسیر شغلی برخی الگو های خاص و قانونمند به چشم می‌خورد. کمپبل به وی پیشنهاد کرد تا به ساختن مقیاس هایی برای هر یک از موضوع های شش گانه برای پرسشنامه استرانگ بپردازد و پس از چند هفته موفق شدند ۶ مقیاس برای هریک از فرم های مردان و زنان پرسشنامه استرانگ تهیه کنند.

کمپبل در سال ۱۹۷۴ با ترکیب فرم مردان و زنان پرسشنامه، فرم جدیدی از پرسشنامه استرانگ را تدوین و منتشر کرد و آن را پرسشنامه رغبت شغلی استرانگ-کمپبل نامید که در ابتدا این پرسشنامه دربردارنده ی ۳۲۵ ماده شامل ۱۲۴ مقیاس مشاغل ۲۳ مقیاس رغبت اصلی و شش موضوع کلی مشاغل و دو مقیاس ویژه برای سنجش ابعاد درون گرایی و برون گرایی بود. این پرسشنامه در طی هشتاد سال روند تکاملی و تجدید نظرهای متمادی نهایتاً در سال ۲۰۰۴ تکمیل شد.

نسخه نهایی پرسشنامه رغبت سنج شغلی استرانگ دارای ۲۹۰ ماده می باشد که شامل ۱۰۷ ماده در زمینه مشاغل، 45 ماده در زمینه موضوعات مشاغل، 84 ماده در ارتباط با فعالیت ها، 29 ماده در زمینه فعالیت های تفریحی، 16 ماده در زمینه افراد و 9 ماده در زمینه ویژگی ها می باشد.

پرسشنامه رغبت سنج شغلی استرانگ ابزاری قدرتمند است که می تواند به شما کمک کند تا درست ترین تصمیم گیری ها را در مورد تحصیلات و شغل خود داشته باشید. آیا شما زمانی که یک شغل را شروع می‌کنید در مورد شغل مورد علاقه خود و تحصیلات مورد نیاز مرتبط با آن شغل فکر می کنید و به فکر تغییرات می‌افتید؟ مسلماً خیر.

شما می توانید پیش از شروع برنامه ریزی های تحصیلی و تصمیم گیری های شغلی و تنظیم استراتژی های کاری و تحصیلی، با استفاده از رغبت سنج استرانگ از میزان و سطح رغبت های خود مطلع شوید. این نکته را به خاطر داشته باشید که رغبت سنج استرانگ توانایی ‌ها و مهارت‌ های شما را اندازه گیری نمی کند بلکه تنها رغبت های شما را مورد ارزیابی قرار می دهد و شما را به سوی شایستگی های شغلی، تحصیلی و فعالیت‌ های فوق برنامه متناسب با رغبت های فردی سوق می دهد.

هم اکنون برای یافتن شغل مناسب خود از طریق لینک مقابل به تست رغبت سنج شغلی استرانگ دسترسی داشته باشید:
2
هوش تصویری ریون سیاه و سفید
هوش های چندگانه گاردنر

آخرین پست ها

 

نظرات

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است. اولین نفری باشید که کامنت می گذارد
Already Registered? Login Here
مهمان
یکشنبه, 28 مهر 1398
         
بالا