وبلاگ آموزشی ره استاد

بخش وبلاگ شامل جدیدترین مقالات آموزشی و مشاوره ای در موضوعاتی همچون مشاوره تحصیلی، سنجش و استعدادیابی، برنامه ریزی تحصیلی، هدایت تحصیلی، انتخاب رشته، المپیاد های علمی، تیزهوشان و کنکور سراسری می باشد.

هوش های چندگانه گاردنر

تست هوش های چندگانه گاردنر - کمپبل

تفاوت های فردی دانش آموزان از نظر ویژگی های شناختی هیجانی و دیگر ویژگی های شخصیتی همواره برای معلمان مسئله جدی بوده است. به همین دلیل سنجش هوش و استعداد از دیرباز مورد توجه روانشناسان قرار گرفته است.

سنجش وجه های هوش و آشنایی با جنبه های مختلف آن می تواند توانایی فرد در زمینه های گوناگون را مشخص نماید. شاید برای شما این سوال مطرح شود که وجه های مختلف هوش کدامند و مفهوم هوش چند گانه چیست؟

با استناد به تست هنجاریابی شده هوش چند گانه گاردنر، هوش هر فرد شامل هشت وجه مختلف می باشد که شامل: ریاضی-منطق، تصویری-فضایی، کلامی-زبانی، بدنی-جنبشی، میان فردی، درون فردی، موسیقایی و طبیعت گرا می باشد.

از نظر گاردنر هوش عبارت است از استعداد حل کردن مسائل یا تولید محصولاتی که در یک یا چند فرهنگ با ارزش شمرده می شوند. نظریه هوش چندگانه هاوارد گاردنر دیدگاه سنتی هوش و توانایی های ذهنی را در زمینه تعلیم و تربیت و علوم شناختی دگرگون ساخت و فرآیند سنجش هوش را معطوف به سنجش وجه های مختلف هوش نمود و توانست روش ها و برنامه های آموزشی را تحت تأثیر قرار دهد.

حال این سوال مطرح می شود که چگونه می توان جنبه های مختلف هوش را مورد سنجش و ارزیابی قرار داد؟

تست گاردنر می‌تواند به عنوان یکی از ابزار های موثر در زمینه سنجش هوش و استعدادیابی تحصیلی افراد عمل کند چرا که با شناخت توانایی وجه های مختلف هوش در هر فرد می توان برنامه ریزی دقیق تری بر اساس توانایی های فردی وی انجام داد و در نهایت با بازدهی بالاتر نتیجه بهتری حاصل کرد.

پرسشنامه هوش های چندگانه گاردنر به منظور سنجش هر یک از مولفه های هشت گانه هوش در قالب ۸۰ سوال تهیه و تنظیم شده است.

چرا سنجش هوش های چند گانه اهمیت دارد؟

آزمون های متداول سنجش هوش عموما تنها به سنجش یک یا بخشی از جنبه های هوش (سنجشIQ ) می پردازند و این در حالی است که ممکن است فرد در آن جنبه خاص ضعیف بوده و نمره پایینی کسب کند اما در سایر جنبه ها از توانایی بالایی برخوردار باشد که از آن غفلت شده باشد.

ضعف اساسی در فرآیند های ارزشیابی هوش مرسوم این است که فرد به دلیل برتری نسبی در یک یا دو نوع هوش دچار غرور تله هوش می شود و در نتیجه همواره در تفکری بسته و محدود باقی می ماند و از طرفی فردی که نمره پایینی کسب کرده ممکن است در انواع دیگر هوش سرآمد باشد و با کسب نمره پایین دچار تضعیف اعتماد به نفس شود.

بنابراین به منظور سنجش دقیق و کامل حتما باید تمامی جنبه های هوش مورد ارزیابی قرار گیرد و چه بسا فردی که در آزمون های معمول نمره مطلوبی کسب نکرده باشد در بررسی سایر جنبه های هوش نمره خوبی کسب نماید.

چنانچه استعداد و برتری هوش هر شخص به درستی شناسایی شود و بر اساس توانایی های فردی وی برنامه ریزی صحیح صورت گیرد، با تلاش در مسیر اهدافش می تواند به موفقیت دست یابد.

هم اکنون به منظور سنجش هوش های چندگانه خود می توانید از طریق لینک مقابل به تست هوش چندگانه گاردنر دسترسی داشته باشید: تست هوش گاردنر

2
رغبت سنج شغلی استرانگ-کمپبل
چگونه بهتر درس بخوانیم و مطالعه درسی صحیح داشته با...

آخرین پست ها

 

نظرات

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است. اولین نفری باشید که کامنت می گذارد
Already Registered? Login Here
مهمان
دوشنبه, 29 مهر 1398
         
بالا