وبلاگ آموزشی ره استاد

بخش وبلاگ شامل جدیدترین مقالات آموزشی و مشاوره ای در موضوعاتی همچون مشاوره تحصیلی، سنجش و استعدادیابی، برنامه ریزی تحصیلی، هدایت تحصیلی، انتخاب رشته، المپیاد های علمی، تیزهوشان و کنکور سراسری می باشد.

چگونه بهتر درس بخوانیم و مطالعه درسی صحیح داشته باشیم

چگونه بهتر درس بخوانیم و مطالعه درسی صحیح داشته باشیم
شاید برای بیشتر دانش آموزان ملاك و شاخص مفید بودن مطالعه، میزان زمانی است كه به درس خواندن و مطالعه اختصاص می دهند اما زمان تنها یكی از پارامتر های ارزیابی مطالعه می باشد.

نكاتی در حین مطالعه و نكاتی هم در برنامه ریزی تحصیلی و برنامه مطالعاتی باید رعایت شود تا زمانی كه برای درس خواندن اختصاص می دهیم مفید باشد. سعی می شود در این قسمت به تعدادی از نكات مهم برای داشتن مطالعه مفیدتر اشاره شود.

نكته اول آمادگی ذهنی در زمان مطالعه است، به این مفهوم كه ذهن استراحت كافی پیش از مطالعه داشته و به دور از خستگی باشد.

نكته دوم مناسب بودن محیط و فضای مطالعه است، محیطی آرام و بدون استرس. وسایلی چون تلفن همراه، تلویزیون و... كه تاثیر منفی روی تمركز دارند، باید در زمان مطالعه خاموش باشند.

نكته سوم داشتن تمركز لازم در زمان مطالعه است. تمركز نقش كلیدی در مطالعه دارد.

نكته چهارم تنظیم زمان های استراحت به تعداد مناسب در خلال برنامه مطالعاتی است.

نكته پنجم اختصاص زمان مناسب برای مطالعه هر درس است. دروس بر اساس مفهومی بودن و حفظی بودن و یا بر اساس نقاط ضعف و قوتی كه توسط مشاور شناسایی می شود، باید دسته بندی شده و هر درس باید باتوجه به ویژگی های خود و میزان تمركز و انرژی كه نیاز دارد، در زمان مناسبی از برنامه درسی قرار داده شود تا بازده مطالعاتی افزایش پیدا كند.انتخاب زمان صحیح برای مطالعه هر درس بسیار حائز اهمیت می باشد.

نكته ششم خلاصه برداری، نكته برداری و مشخص كردن نكات مهم هر درس در حین مطالعه است.

نكته هفتم قرار دادن زمان های مناسب برای دوره كردن مطالب و مطالعه خلاصه های برداشت شده از دروس و نكات مهم هر درس است. دوره كردن مطالب خوانده شده بخش بسیار مهمی از مطالعه است و چنانچه از این مساله غافل شوید، بخش زیادی از مطالب با گذشت زمان از ذهن خارج می شود.

نكته هشتم ارزیابی مطالعه انجام شده می باشد به این مفهوم كه پس از مطالعه و دوره كردن مطالب و رفع اشكالات انجام شده، یك آزمون از مطالب خوانده شده برای خود برگزار كنید. آزمونی با كیفیت آزمون های استاندارد از مطالب خوانده شده تا ایرادات مشخص شود. آزمون می تواند به صورت تستی یا تشریحی باشد. برای دانش آموزان كنكوری ترجیحاً آزمون تستی و برای سایر دانش آموزان و به خصوص دانش آموزانی كه امتحانات نهایی دارند آزمون تشریحی مناسب تر است.

هم اکنون برای سنجش وضعیت مطالعاتی خود می توانید از طریق لینک مقابل به تست عادات مطالعه PSSHI دسترسی داشته باشید: تست عادات مطالعه PSSHI

2
هوش های چندگانه گاردنر
نکات مهم در برنامه ریزی تحصیلی

آخرین پست ها

 

نظرات

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است. اولین نفری باشید که کامنت می گذارد
Already Registered? Login Here
مهمان
سه شنبه, 30 مهر 1398
         
بالا