وبلاگ آموزشی ره استاد

بخش وبلاگ شامل جدیدترین مقالات آموزشی و مشاوره ای در موضوعاتی همچون مشاوره تحصیلی، سنجش و استعدادیابی، برنامه ریزی تحصیلی، هدایت تحصیلی، انتخاب رشته، المپیاد های علمی، تیزهوشان و کنکور سراسری می باشد.

نکات مهم در برنامه ریزی تحصیلی

نکات مهم در برنامه ریزی تحصیلی
داشتن برنامه ریزی تحصیلی صحیح در كنار سایر عوامل یكی از مهمترین اركان موفقیت در دوران تحصیل می باشد.

در حالت عمومی و كلی چند نكته برای تنظیم یك برنامه ریزی دقیق تحصیلی حائز اهمیت می باشد.

اولین نكته هدف گذاری صحیح و دقیق برای برنامه است. مجموعه اهداف تحصیلی كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باید لحاظ شود به نحوی كه اهداف كوچك و كوتاه مدتی برای هر برنامه لحاظ شود كه این اهداف همگی در راستای اهداف بلند مدت و هدف كلی باشد
دومین نكته مشخص نمودن نقاط ضعف و نقاط قوت فرد است. به این ترتیب كه در تنظیم برنامه به نقاط ضعف اهمیت بیشتری داده شود و زمان بیشتری در برنامه روزانه به نقاط ضعف اختصاص داده شود.

سومین نكته سنجش میزان توانایی فرد و زمانی است كه می تواند به طور مفید به مطالعه دروس اختصاص دهد. میزان زمانیكه هر فرد می تواند به مطالعه اختصاص دهد برحسب توانایی های افراد متفاوت خواهد بود. در تنظیم برنامه درسی باید توجه شود كه برنامه تا حد امكان بر اساس توانایی های فرد باشد تا بتواند تا حد زیادی قابل اجرا باشد.

چهارمین نكته در نظر گرفتن زمان های مناسب برای استراحت و انجام فعالیت های خارج از درس است كه البته میزان زمان اختصاص داده شده به فعالیت های غیر درسی بر حسب شرایط مختلف و حجم دروس متفاوت می باشد. به عنوان مثال در برنامه ریزی دوران كنكور باتوجه به حجم زیاد مطالب طبیعتاً فعالیت های فوق برنامه كم رنگ تر خواهد شد.

پنجمین نكته ارزیابی روند اجرای برنامه توسط مشاور است. اهمیت ارزیابی در این است كه برنامه ریزی انجام شده توسط مشاور باید باتوجه به میزان پیشرفت تحصیلی حاصل شده تغییر كند و نقاط ضعف و قوت هر برنامه توسط مشاور بررسی شده و در برنامه بعدی لحاظ گردد.

2
چگونه بهتر درس بخوانیم و مطالعه درسی صحیح داشته با...
اهمیت استعدادیابی و انتخاب رشته صحیح در پایه نهم و...

آخرین پست ها

 

نظرات

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است. اولین نفری باشید که کامنت می گذارد
Already Registered? Login Here
مهمان
جمعه, 26 بهمن 1397
         
بالا