سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
معرفی رشته ها برای انتخاب رشته کنکور تجربی

مهمترین مطلب در انتخاب رشته کنکور تجربی، شناخت کامل رشته های گروه تجربی و انتخاب رشته بر اساس علاقه می باشد. سعی شده در این بخش اطلاعات مفیدی برای انتخاب رشته کنکور تجربی در اختیار داوطلبان عزیز قرار گیرد که شامل:

 1. آشنایی با رشته ها
 2. آشنایی با موقعیت‌ شغلی‌ در ایران
 3. گرایش های هر رشته

پزشکی

دانشی است که هدف آن حفظ و ارتقاء سلامتی، درمان بیماری‌ ها و بازتوانی آسیب‌ دیدگان است. پزشک باید به شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و پیشگیری از بروز آنها مسلط باشد. . بیماران می دانند که برای سلامتی و تندرستی باید به پزشک برای درمان اعتماد کنند و در نتیجه این اعتماد تصمیم گیری در مورد سلامت‌شان را به پزشک میسپارند مردم برای درمان نیازهای خـود، تـسکین از درد و رنج و بازگرداندن سلامتی به پزشکان مراجعه می کنند. بیماران به پزشک اجازه می دهند که برای درمان خود ، بیمار را لمس کرده و به محرمانه ترین قسمت روح و جسم تماس داشته باشند.
به دانشجويان پزشكي مسائل رايج در پزشكي عمومي را آموزش می دهند. پزشكي عمومي‌، شامل 4 دوره علوم پايه است. دوره علوم پايه شامل 5 ترم تحصيلي است که پس از اتمام این دوره، وارد دوره بعدی به نام فیزیوپاتولوژی می شوند که در این دوره بطورکامل آناتومی بدن را مطالعه می کنند.
دوره انترنی : بيماري‌هاي اعصاب، عفوني، كارآموزي داخلي، جراحي، ارتوپدي، كارآموزي جراحي، تاريخ و اخلاق پزشكي، بيماري‌هاي كودكان، پزشكي قانوني و مسموميت‌ها، فارماكولوژي باليني،‌ كارآموزي چشم،‌ كارآموزي پوست، كارآموزي بخش كودكان،‌ بهداشت، كارآموزي گوش و حلق و بيني، كارآموزي ارتوپدي. بيماري‌هاي زنان و زايمان، كارآموزي راديولوژي، بيماري‌هاي رواني، كارآموزي روانپزشكي، دوره آخرين مرحله آموزش پزشكي است و آن را دوره انترني نيز مي‌گويند. دانشجویان پزشکی باید آموخته‌هاي خود را در دوره‌هاي قبل پذيرش بیمار در جامعه ارائه دهند تا بتوانند به طور مستقل به درمان بيماران بپردازند.
به گفته‌ دانشجويان اين رشته، يك دانشجوي پزشكي بايد آمادگي مطالعه، تحقيق و پژوهش را در حد بسيار گسترده را داشته باشد؛ يعني اگر دانشجو بسيار كوشا و علاقه‌مند نباشد و تنها براي عنوان "دكتري" وارد اين رشته شده باشد، نمي‌تواند مدرك دكتراي عمومي خود را به دست بياورد. زيرا دوره پزشكي عمومي نسبت به رشته‌هاي ديگر، طولاني‌تر است و در طي اين مدت دانشجو بايد درس‌هاي متعدد، متنوع، حجيم و نسبتاً سنگین و پيچيده را مطالعه كند.
امروزه میشنویم که بازارکار رشته پزشکی مناسب نیست اما در ایران ، مناطق محروم نیاز شدید به پزشک دارند. در زمينه پزشكي شغل‌هاي مختلفي هست كه مي‌توان انجام داد.

دندانپزشکی

دندانپزشک، به تشخيص و درمان بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌پردازد. . در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی مربوط به نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان است.
دندانپزشکي شامل دو دوره علوم پايه (2 سال ) و کارآموزي (4 سال ) مي باشد.
تسلط بر علوم پايه و زبان انگليسي، توانايي ايجاد تمرکز و کنترل ذهن، و سلامت جسمی برای فعالیت از شرايط لازم براي ورود به اين رشته است.

گرایش های رشته دندانپزشکی شامل:

 1. ارتودنتیکس (متخصص ارتودنسی)
 2. پاتولوژی فک و دهان و صورت (آسیب شناسی)
 3. اندودنتیکس (تخصص درمان ریشه دندان)
 4. پریودنتیکس (تخصص بیماریهای لثه و بافتهای نگهدارنده دندان
 5. دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی
 6. جراحی فک و دهان و صورت


پروتزهای دندانی

رشته پروتزهای دندانی شاخه‌ای از علوم پزشکی (دندانپزشکی) است که در آن یک کاردان (تکنسین) پروتزهای دندانی به عنوان عضوی مؤثر در تیم درمان دندانپزشکی، عهده‌دار ساخت.
یکی از فعالیت های آنان شامل ترمیم انواع پروتز است که انواع پروتزهای متحرک کامل و پارسیل، پروتزهای ثابت و روکش‌ها، ایمپلانت ها و اجزاء کاشتنی (implants)، پروتزهای فک و صورت و پلاک‌ها و پروتزهای مربوط به ارتدنسی می‌شود، می‌باشد. تکنسین پروتز هرگز بطور مستقیم کاری را بر روی بیمار انجام نمی‌دهد و معمولاً تحت نظر دندانپزشک در امر درمان کمک می‌کند.
تکنسین‌ پروتزهای دندانی کاری حساس و دقیق است و نیاز به دستانی توانمند و ماهر دارد.
دانشجوی این رشته در طی تحصیل ، به راحتی می‌تواند جذب بازار کار شده و شغل مناسبی به دست بیاورد. می‌توانند هم به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتور کنند و هم در کلینیک‌های دندانپزشکی فعالیت نمایند زیرا هر دندانپزشک عمومی یا ارتودنتسیت برای ساخت دندان مصنوعی یا قالب‌های ارتودنسی باید با یک تکنسین پروتزهای دندانی فعالیت کند.

داروسازی

رشته داروسازی، رشته‌ای است که در همین زمینه دارو درمانی با بیماران و مردم مرتبط می‌گردد. فعالیت اصلی فارغ‌التحصیل این رشته، ارائه خدمات دارویی است. یعنی یک داروساز باید به ارائه مشاوره دارویی و بررسی روش های داروسازی و ضعف های احتمالی موجود در رژیم‌های دارو درمانی بپردازد.
رشته داروسازی با تحقیق و پژوهش همراه است. به همین دلیل داوطلب این رشته باید به تحقیق علاقه‌مند باشد چون این رشته به انجام کارهای تحقیقاتی بستگی دارد. با توجه به این ، بیشتر کتب درسی این رشته به زبان انگلیسی است، دانشجوی داروسازی باید به زبان انگلیسی مسلط باشد تا بتواند از کتب و مقالات علمی بهره‌ ببرد.
با توجه به بخش تحقیقاتی، داروسازان میتوانند در بخش تحقیقات کارخانه‌های داروسازی، به طور خصوصی نیز به ویژه در بخش داروهای گیاهی تحقیق کند و یا در حالی که در داروخانه کار می‌کند، به تحقیقات نیز بپردازند یعنی به روی نسخه‌های بیماران مطالعات تحقیقاتی انجام دهند.

پس از اخذ مدرک دکترای عمومی داروسازی به شرط داشتن معدل کل بالا ، دانشجو می‌تواند در امتحان دوره تخصصی شرکت کند. دانشجویان پذیرفته شده در دوره تخصصی در سطح پیشرفته و تخصصی می‌گذرانند که بخش عمده آن پایان‌نامه تخصصی است. قبل از انتخاب پایان‌نامه تخصصی، دانشجو باید در امتحان جامع تخصصی که در سطح کشور برگزار می‌شود نمره قبولی را کسب نماید. سرانجام پس از نگارش و دفاع از پایان‌نامه به اخذ مدرک دکترای تخصصی (P.h.D) نایل می‌آید.

فیزیوتراپی

زیادی دارد فیزیوتراپی در لغت به معنی درمان فیزیکی است و جزو رشته‌های توانبخشی است. فیزیوتراپی، هم در بعد پیشگیری و هم درمان، نقش بسیار زیادی دارد.
ابزاری که فیزیوتراپیست ها استفاده می کنند شامل وسایلی که کار آنها تحریک عصب و عضله است و در ضایعات عصبی برای بازآموزی و نوآموزی می‌شوند و وسایلی که برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
بخش دیگر فعالیت‌ها نیز حرکتی و مکانیکی هستند که به آنها حرکات درمانی گفته می‌شود
اولین و مهمترین ویژگی یک دانشجوی فیزیوتراپی داشتن توانایی جسمی و روحی خوب است. چون یک فیزیوتراپیست در طی کار یا ایستاده است و یا در حال راه رفتن می‌باشد
یک دانشجوی رشته فیزیوتراپی باید صبر و حوصله بسیاری داشته باشد، چون در نهایت باید با بیماران مختلفی از جمله افرادی که دچار سکته مغزی یا ضایعه مغزی شده‌اند و یا عقب‌ماندگی ذهنی دارند، کار کند و در اغلب مواقع نیز نتیجه‌ کارش به تدریج ظاهر می‌شود.
در حال حاضر فارغ‌التحصیل فیزیوتراپی میتوانند در مراکز دولتی مانند بیمارستان ها و درمانگاه ها، مراکز توانبخشی و فدراسیون های ورزشی می‌تواند بعد از گذراندن دوران طرح و همچنین به دست آوردن سابقه کار لازم ، اقدام به تاسیس کلینیک خصوصی فیزیوتراپی کند.

دامپزشکی

که حفظ و حراست بهداشت دام ها بر عهده یک دامپزشک است. یعنی یک دامپزشک با تامین بهداشت و مبارزه با عوامل تهیه کننده حیات دام، طیور، آبزیان و حشرات مفید، ضمن اقدامات بهداشتی لازم برای افزایش طول عمر آن ها، با تامین سلامتی این دسته از موجودات کمک می‌کند که بازدهی تولیدی و خدماتی آنها بیشتر شود.
دامپزشکی علم شناخت بیماری‌های دامی شامل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان یا بیماری‌های خاص دام، پیشگیری از بیماری‌ها، معالجه بیماری‌ها و همچنین علم تغذیه انسان و دام می‌باشد.
دام پزشکان در تحقیقات پایه پزشکی نقش مهمی دارند.
یک دامپزشک علاوه بر دانش بسیار و قدرت تجزیه و تحلیل باید زیرک و هوشیار نیز باشد. چون از یک سو بیمار او نمی‌تواند درد خود را بیان کند و دام پزشک باید خود بیماری را بشناسد و بداند از چه داروها و یا روش های درمانی استفاده کرده‌اند و در نتیجه اگر یک دامپزشک زیرکی و هوشیاری لازم را نداشته باشد، در شناخت بیماری اشتباه می‌کند.
یک نکته بسیار مهم، بدون شک دانشجوی این رشته باید از سلامت جسمانی برخوردار باشد اما قدرت بدنی در همه بخش‌های دام پزشکی مطرح نیست. برای مثال در مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و یا برای معالجه دام های کوچک نیازی به قدرت بدنی بالا نیست اما در معالجه دام های بزرگ، قدرت بدنی بالا می‌تواند کار یک دامپزشک را راحت‌تر کند.
دکترای عمومی دامپزشکی بر حسب علاقه در بیش از 14 گرایش تخصصی مختلف در علوم دام پزشکی که عبارتند از: آسیب‌شناسی، انگل شناسی، میکروبیولوژی، کلینیکال پاتولوژی، علوم تشریحی، بیماری های طیور، بیماری های داخلی دام بزرگ، بیماری های داخلی دام کوچک، جراحی، رادیولوژی، بیماری های ماهی و آبزیان، بهداشت مواد غذایی ، مامائی و بیماری های تولید مثل و ... و همچنین علوم پایه پزشکی و بیوتکنولوژی ادامه تحصیل دهند.
محل کار مناسب برای دامپزشکی: می‌توانند در مراکز مختلفی از جمله سازمان دامپزشکی، موسسه تحقیقات و تولید واکسن رازی، شرکت‌های تولید دارو و فرآورده‌های دامی، شرکت‌های تولید مواد غذایی با فرآورده‌های دامی،‌ واحدهای دامپروری دولتی و خصوصی و آزمایشگاه های تشخیص بیماری‌های دامی و بیماری‌های انسانی فعالیت کنند.

فوریت های پزشکی

رشته‌ی فوریت‌های پزشکی یکی رشته های گروه پزشکی است. در این مقطع به عنوان عضوی از تیم سلامت و امداد رسانی به بیماران و مصدومین را در مرحله پیش بیمارستانی کمک می کند . دوره کاردانی فوریت‌های پزشکی در سطح کاردانی زمینه نیاز تربیتت تکنسین های حرفه ای است .
رشته فوریتهای پزشکی به عنوان یک تخصص حرفه ای از دهه 1960 میلادی در آمریکا پایه گذاری شد و پیشرفتهای بسیار مطلوبی در زمینه های مختلف در این رشته صورت گرفته است .
امدادرسانی به نیازمندان در شرایط بحرانی ناشی از بلایا و حوادث مختلف در فطرت و نهاد تمامی انسانها وجود دارد وو لزوم وجود موسسات امدادرسانی در چنین شرایطی از ضروریات عملکرد در هر جامعه ای می باشد .
با توجه به اینکه کشور ما کی از ده کشور بلاخیز دنیاست در آموزش دانشجویان ایجاد توانمندی در مقابله با بلایای طبیعی مورد تأکید قرار خواهد گرفت
یکی از مهارت های فوریت های پزشکی بکارگیری صحیح تجهیزات موجود در آمبولانس، جابجایی ، انتقال و تثبیت وضعیت بیمار، تجویز صحیح داروهای موجود در آمبولانس، ، دادن شوک الکتریکی به بیمار است.


بینایی سنجی

علم‌ بینایی‌ سنجی‌ شامل دو شاخه‌ اصلی‌ چشم‌ پزشکی‌ و بینایی‌ سنجی‌ ( اپتومتری‌ ) است. بینایی‌ سنجی‌ علم‌ مراقبت‌های‌ بینایی‌ است‌
اپتومتریست با تجویز عدسی‌های‌ مناسب‌ مانند عدسی‌های‌ عینک‌ یا لنز های‌ عکاسی‌ ،تشخیص‌ و تصحیح‌ اختلالات‌ دید دو چشمی‌ و تنبلی‌ چشم‌، تعیین‌ بهداشت‌ عمومی‌ چشم‌ و بهداشت‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ کار و تحصیل‌ و دادن‌ آموزش‌ لازم‌ در این‌ زمینه‌ بر عهده‌ دارد.
اپتومتریست قادر است پس از معاینه و تشخیص به درمان اختلالات بینایی پرداخته و از طریق تجویز وسایل کمک بینایی مانند عینک ،‌ لنزهای تماسی و انجام یکسری تمرینات و ورزشهای چشمی و دادن توصیه ها و دستورات بهداشتی لازم به کارایی بیشتر سیستم بینایی شما کمک نماید.
بینایی‌ سنجی‌ در مقاطع‌ کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکترا می‌باشد. که‌ در مقطع‌ لیسانس‌ دارای‌ گرایش‌ خاصی‌ نیست‌ و به‌ صورت‌ عمومی‌ ارائه‌ می‌گردد.
بیشتر مردم‌ برای‌ عیوب‌ انکساری‌، تنبلی‌ یا انحرافات‌ چشم‌ به‌ چشم‌ پزشک‌ مراجعه‌ می‌کنند و تمامی‌ این‌ موارد در حیطه‌ کار یک‌ بینایی‌ سنج‌ است‌ ، همچنین مشاوره‌ در مورد بهداشت‌ چشم‌ و مشکلات‌ بینایی‌ در محیط‌های‌ آموزشی‌، خدماتی‌ ، تأسیس‌ موسسه‌ ساخت‌ و فروش‌ عینک‌ به عهده بینایی سنج می‌باشد. بینایی سنج ها در کار تجویز عینک و لنزهای تماسی مهارت دارند

شنوایی سنجی

یکی از زیر شاخه های علوم پزشکی است که وظیفه مطالعه ی شنوایی و اختلالات آن را برعهده دارد که مواردی چون ارزیابی شنوایی و تعادل و تشخیص اختلالات آن، حفاظت و پیشگیری از شنوایی و آموزش و توانبخشی را شامل می شود. وظایف مهم آنها به شرح زیر است:

 1. ارزیابی شنوایی و تعادل و تشخیص اختلالات آن (شنوایی تشخیصی)
 2. پیشگیری و حفاظت از شنوایی
 3. توانبخشی: توانبخشی شنوایی و توانبخشی تعادل

شنوایی سنج باید بر درس فیزیک به خصوص فیزیک صوت و درس زیست شناسی از دوران دبیرستان، آناتومی و فیزیولوژی گوش را دقیق مسلط باشند.

این رشته نوپا است و جای پیشرفت و بازار کاری خوبی در انتظارش است.
زمینه های شغلی این رشته عبارتند از کارخانه ها و مراکز صنعتی، مراکز وابسته به سیستم بهزیستی
مدارس عادی و استثنایی، خانه های بهداشت، کلینیک های خصوصی شنوایی شناسی،همکاری با متخصصین گوش و حلق و بینی، مراکز ساخت قالب ها و سمعک های شنوایی است.
فارغ التحصیلان می توانند با داشتن سابقه ی کاری (4 سال برای شهرستان ها و ۶ سال برای تهران) اقدام به تاسیس مراکز خصوصی شنوایی شناسی کنند.

رادیولوژی – تکنولوژی پرتوشناسی

به عبارت دیگر، رشته تکنولوژی پرتوشناسی یعنی نحوه تصویربرداری از اعضای مختلف بدن.
که برای تشخیص پزشکی استفاده می شود.
دانشجویان این رشته دروس پایه از قبیل فیزیک، آناتومی و فیزیولوژی را مطالعه می‌کنند و سپس دروس تخصصی تصویربرداری پزشکی را می‌آموزند و در همین زمینه با دستگاه‌های تصویر برداری و نحوه کارشان آشنا می‌شوند و پس از 2 سال می‌توانند به عنوان کاردان تصویربرداری، در بخش‌های رادیولوژی شروع به کار کنند
کار رادیولوژیست، یک کار بیمارستانی است. از همین رو دانشجوی این رشته باید حس کار در بیمارستان و با بیماران را داشته باشد. کار رادیولوژیست در مقطع کاردانی و کارشناسی یک کار اجرایی است.
برخی از استادان رادیولوژی معتقدند که دانشجوی این رشته باید از بین داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی و فنی انتخاب گردد. زیرا بدون آگاهی از اصول فیزیک که بر مبنای آن، کار تصویر‌برداری انجام می‌گیرد، امکان اشتباه در این کار وجود دارد.

پرتودرمانی - رادیوتراپی

یکی از مهم‌ترین شاخه‌های فیزیک پزشکی است که به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ یونیزان نظیر پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما می پردازد. این پرتوها با جلوگيري از رشد و تقسيم سلولهاي تومورال، باعث از بین رفتن یا کوچک شدن بافت سرطانی می شوند و البته در برخی موارد علاوه بر سلول‌های سرطانی به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رسانند ولی اکثر سلول‌های سالم بهبودی خود را دوباره بدست می‌آورند. بنابراین هدف از پرتو درمانی، از بین بردن حداکثر سلول‌های سرطانی با حداقل آسیب به بافت‌های سالم است.
کارشناس رادیوتراپی نیازمند دقت و ظرافت فراوان است زیرا اشعه بسیار حساس و نافذ است و کارشناس باید اطلاعات دقیق از قوانین فیزیک نور و زیست شناسی را داشته باشد.
رادیوتراپ ها می توانند در مقاطع كارشناسي ارشد در رشته های ، مهندسی پزشکی، نانوتکنولوژی پزشکی، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتویی، زیست فناوری پزشکی، ارزیابی فناوری سلامت، انفورماتیک پزشکی،مدیریت خدمات بهداشتی درمانی ادامه تحصیل کنند.
تفاوت این رشته با تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی) در این است که متخصص رادیولوژی با استفاده از دستگاه‌های تصویربرداری، از اعضای مختلف بدن تصویربرداری می‌کند اما متخصص رادیوتراپی، از اشعه برای درمان بیماری استفاده می‌کند و اجرای عملیات درمانی را برعهده دارد.

پرستاری

پرستاری به معنای مراقبت کردن از بیمار است پرستاری در حال حاضر یک رشته علمی است
پرستاری یعنی کمک به فرد سالم یا بیمار در درمانگاه یا بیمارستان برای انجام آن دسته از فعالیت‌هایی که سبب حفظ و ارتقای سلامت می‌گردد به نحوی که اگر فرد توانایی، اراده یا آگاهی لازم را داشت، می‌توانست آن فعالیت‌ها را بدون کمک انجام دهد.
نقش درمانی ، مراقبتی ، حمایتی ، هماهنگی ،‌حفاظتی و آموزشی انجام می‌دهد.
پرستاری یعنی کمک به فرد سالم یا بیمار در درمانگاه یا بیمارستان به نحوی که اگر فرد توانایی اراده یا آگاهی لازم را داشته یاشد میتواند به بیماران کمک کند
دانشجوی پرستاری باید عاشق انسان و انسانیت باشد. باید فردی دقیق و منظم باشد. نظم، سخت کوشی، از عناصر مهم پرستاری هستند. پرستاری علم و هنر است برای همین یک پرستار باید علاوه بر دانش لازم ، از آمادگی روحی و روانی، صبر و حوصل، روابط عمومی خوب و قدرت تجزیه و تحلیل بالا برخوردار باشد.
پرستار باید روابط عمومی خوبی داشته باشد زیرا پرستار نزدیکترین فرد به بیمار است. اطلاعات او در زمینه پزشکی باید به روز باشد زیرا او پزشک دوم بیمار است.
پرستاران می توانند در دوره کارشناسی ارشد پرستاری و دوره دکترای پرستاری تحصیل کنند.
فرصت‌های شغلی یک پرستار بسیار وسیع و گسترده است و حتی یک پرستار می‌تواند بطور مستقل فعالیت نماید. یعنی می‌تواند با تاسیس مرکز بهداشت خصوصی به ارزیابی وضعیت سلامت افراد جامعه بپردازد یا مهدکودک دایر نماید.

روانشناسی

روانشناسی با در نظر گرفتن نیازهای طبیعی انسان و درک روح فعالیت میکند. در یک تعریف جامع از روان شناسی، «روان شناسی عبارت از کشف دروغ هایی است که به خود می گوییم و همچنین تعیین حد و مرز راست هاست» در این تعریف انسان موجودی است که نخست باید خود را فتح کند. در نتیجه صداقت تمام عیار با خود پایه روانشناسی است. این تعریف روان شناسی را با خود شناسی پیوند می زند.
روانشناسی رشته نسبتا جدیدی است که هنوز مراحل تکاملی را می گذراند. و بسیاری از دانشگاه ها به ارائه دوره های آموزشی و مدرک دانشگاهی در آنها می پردازند از قبیل: روانشناسی کودکان استثنایی ، روانشناسی بالینی ، زیست روانشناسی ، روانشناسی رشد ، روانشناسی قانونی ، روانشناسی مدرسه ، روانشناسی صنعتی-سازمانی ، روانشناسی اجتماعی
این رشته، آینده روانشناسی در کشور ما امیدبخش است و فارغ التحصیلان این رشته باید آینده خود را در فردا ببینند. چون کشور ما یکی از کشورهای در حال توسعه است و کشور جوانی است که با دغدغه های خانواده ها درباره حفظ بهداشت روانی و بالا بردن سطح دانش فرزندان شان لازم می باشد که روان شناسی رشد و تربیتی امکان پذیر است و بدون بهره گیری از شاخه های مختلف روانشناسی نمی تواند توسعه همه جانبه داشته باشد.
امروزه نیز فارغ التحصیلان این رشته در درجه اول جذب آموزش و پرورش می شوند و یا در شرکت ها و سازمان ها به عنوان کارشناس روان شناسی فعالیت می کنند و عده ای نیز به عنوان دستیار متخصص روان شناسی بالینی و یا روان پزشک مشغول به کار هستند.

علوم تغذیه

علم تغذیه به ارتباط بین غذا و سلامتی موجود زنده می‌پردازد و با عواملی مانند بیولوژی، بیوشیمی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و بهداشت ارتباط دارد. در واقع علم تغذیه یک علم چند بعدی است
کارشناس علوم تغذیه مهارت هایی از قبیل رژیم درمانی و تغذیه جامعه مسلط است. او باید بتواند که رژیم غذایی مناسب را برای درمان بیماری‌های مختلف ارائه دهد سپس بر اساس مشکلات موجود، برنامه‌های غذایی لازم را طراحی ، اجراء، نظارت و ارزشیابی کند.
رژیم درمانی نیز نوع رژیم غذایی لازم در بیماری‌های مختلف را مشخص می‌کند، چون در برخی از بیماری‌ها، بعضی از مواد غذایی باید حذف شده و یا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد مثل بیماری گواتر که از کمبود ید ایجاد می‌شود.
همکاری تنگاتنگی بین پزشک و متخصص تغذیه برقرار است یعنی هر پزشکی پس از تشخیص بیماری باید بیمار را به متخصص تغذیه ارجاع دهد تا او با توجه به نوع بیماری و داروهای تجویز شده ، رژیم غذایی لازم را تعیین کند چون یک پزشک آشنایی کاملی با غذا و نیازهای تغذیه‌ای ندارد و پزشک فرصت لازم را برای ارائه برنامه غذایی مشخص به بیمار ندارد.مثل بیماری‌های قلبی، عروقی، کلیوی ، دیابت و آسم رژیم غذایی خاصی وجود دارد.

به کارشناسان تغذیه اجازه مطب داده شده، این رشته در بیمارستان ها هویت و جایگاه تازه‌ای پیدا کرده است. اما متاسفانه هنوز در بین پزشکان نقش و اهمیت کارشناسان این علم روشن نشده است. همچنین می‌تواند در کارخانجات تولید مواد غذایی ، اداره استاندارد مواد غذایی، مراکز تحقیقاتی پزشکی یا اداره تغذیه وزارت بهداشت فعالیت نموده
رشته تغذیه دارای دو گرایش عمده است که عبارتند از :
الف) تغذیه گروههای مختلف جامعه مانند سالمندان ، معلولین و کودکان و نوجوانان
ب) تغذیه بالینی که شامل تغذیه و مشاوره غذایی بیماران بستری و سرپایی می‌شود.

کاردرمانی

کاردرمانی یکی از رشته‌های علوم توانبخشی است که با استفاده از تمرین‌های حرکتی و برنامه‌های هدفمند، باعث بهبود و درمان بیماری‌های جسمانی، روانی ، ذهنی و اجتماعی بیماران شده و در نهایت افراد ناتوان و معلول را به جامعه باز می‌گرداند.

کاردرمانی تنها رشته علوم توانبخشی در مقطع کارشناسی است که به درمان اختلالات، هم در حیطه جسمانی و هم در حیطه روانی و بررسی توانایی‌ها و ناتوانی‌ها و درمان و آموزش معلولین می‌پردازد. در واقع متخصصان کاردرمانی با تسلط کافی بر علوم مختلف فیزیولوژیکی، آناتومیکی و روان شناختی، یک برنامه جامع درمانی را به بیماران ارائه میدهند.
یک کاردرمانگر باید انگیزه‌ای قوی داشته باشد تا بتواند با بیمارانی که دارای معلولیت‌های مختلف هستند، ارتباط برقرار کرده و آن ها را به خوبی درمان کند. پس باید او ، علاقه به انسان ها داشته باشد. چون بسیاری از بیمارانی که به کاردرمانگر مراجعه می‌کنند، نیاز به درمانی طولانی دارند. او باید صبر و حوصله داشته باشد، تا موفق به درمان بیماران مورد نظر شود.
اولین و مهمترین ویژگی‌دانشجوی کاردرمانی داشتن توانایی جسمی و روحی خوب است و این که بتواند ، درمان موثرتری را ارائه دهد.
ادامه تحصیل این رشته تا دکتری امکان‌پذیر است.
در حال حاضر کشور ما با کمبود متخصص این رشته روبرو است و هر ساله بیمارستان ها، کلینیک‌های توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و هلال‌احمر برای جذب فارغ‌التحصیلان کاردرمانی اعلام نیاز می‌کنند.
همچنین فارغ‌ التحصیل این رشته می‌تواند با مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس کلینیک‌های خصوصی روزانه و یا شبانه‌روزی کند. بنابراین حیطه کاری رشته کاردرمانی بسیار گسترده است و متخصص این رشته می‌تواند با توجه به علاقه خود در واحدهای درمانی مختلفی فعالیت کند.

گفتار درمانی

رشته ی گفتار درمانی یعنی یاری رساندن به افرادی ست که اختلالات تلفظی یا صوتی دارند.
کار گفتار درمانی در واقع یک کار گروهی است. صبور بودن‌ مهمترین‌ ویژگی‌ لازم‌ برای‌ یک‌ گفتار درمانگر است‌. چرا که‌ بعضی‌ از بیماران‌ به‌ کندی‌ پیشرفت‌ می‌کنند. همچنین‌ باید انعطاف‌پذیر باشد. برای‌ این‌ که‌ در این‌ کار تنوع‌ مراجعه‌کنندگان‌ بسیار زیاد است‌؛ یعنی مراجعین‌ می‌توانند یک‌ بچه‌ 2 ساله‌ تا یک‌ فرد 90 ساله‌ باشند که‌ بدون‌ شک‌ هریک‌ روحیات‌ و ویژگی‌های‌ خاص‌ خود را دارند.
دانشجوی این رشته بهتر است با لهجه‌های‌ مختلف‌ آشنایی‌ داشته‌ باشد چون‌ ممکن‌ است‌ ناشنوایی‌ به‌ او مراجعه‌ کند که‌ در یک‌ محیط‌ تُرک‌ یا کُرد زبان‌ زندگی‌ کرده‌ است‌.
این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گرایشی ندارد و امکان تحصیل تا مقطع دکترا وجود دارد.
گفتار درمان ها می توانند در درمانگاه‌ها و مراکز بهداشت‌، مراکز ویژه‌ توانبخشی‌ و مراکز آموزش‌ و پرورش‌ استثنایی‌
فعالیت داشته باشند. همچنین می توانند به تاسیس مطب خصوصی بپردازند.

اعضای مصنوعی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی یکی از زیر شاخه های توانبخشی است که در آن طریقه طراحی و ساخت اعضای مصنوعی و وسایل کمکی براساس اصول مهندسی و منطبق با آناتومی بدن آموزش داده می شود، در واقع دروس این رشته مجموعه ای از علوم مهندسی و علوم پزشکی است.
در این رشته دو دسته وسیله کمکی به نام های ارتز و پروتز ساخته می شود که ارتز به وسیله ای گفته می شود که در موازات اندام فلج یا ضعیف به کار برده شده و به آن کمک می کند تا کارایی بهتری داشته باشد و شامل تمام اندام ها از جمله اندام تحتانی، اندام فوقانی، ستون فقرات و سر و گردن می شود. پروتز نیز عضو مصنوعی است که جانشین عضو طبیعی شده و در امتداد عضو طبیعی قرار می گیرد.
ساخت دست و پای مصنوعی مثل مجسمه سازی است و دانشجوی این رشته نیز باید مثل یک هنرمند، طبعی لطیف و دست هایی ماهر داشته باشد تا بتواند کاری خوب ارائه دهد.
متخصص اعضای مصنوعی در سه زمینه حمایت از اعضای ضعیف و ناتوان بدن، ساخت اندام مصنوعی برای عضو از دست رفته و اصلاح ناهنجاری ها فعالیت می کند.
دانشجوی این رشته نیز باید شم فنی داشته باشد و بتواند با وسایل فنی کار کند. همچنین باید آمادگی روحی لازم را برای برخورد با بیماران داشته باشد. بیمارانی که گاه بسیار دردمند هستند و متخصص این رشته باید با صبر و حوصله به آنها یاری دهد.

هوشبری

هوشبری یکی از دوره‏های آموزش عالی (از شاخه‏ های پیراپزشکی) است و هدف آن تربیت نیروی انسانی کارآمدی است که بتوانند به عنوان دستیار یک متخصص بی هوشی زیر نظر وی در یک بخش اتاق عمل انجام وظیفه نمایند.
دوره کاردانی و کارشناسی هوشبری و تربیت افرادی کاردان و کارشناس در این زمینه و بهره بردن از آنها در بخش های هوشبری زیر نظر متخصصان این رشته می‏تواند به استفاده بهینه از کار متخصصان بیهوشی بیانجامد.
رشته هوشبری در هر مقطعی که باشد محل کارش مراکز درمانی است
دانشجویان طی دوره آموزشی با اصول جدید، روش ها، تجهیزات و وسایل مورد استفاده در مراقبت از بیمار بیهوش در اعمال جراحی عمومی، تخصصی و همچنین بخشهای مراقبت های ویژه و اورژانسها آشنا شده و نحوه مراقبت از بیم رشته هوشبری در هر مقطعی که باشد محل کارش مراکز درمانی است. هوشبری یکی از حلقه های تکمیل کننده تیم درمانی است که جهت بهبود بخشیدن به شخص بیمار در مرکز درمانی حضور دارد.
اران در مراحل مختلف بیهوشی را به صورت نظری و عملی فرا می گیرند.

اتاق عمل

فارغ‌ التحصیلان این رشته می‌توانند در اتاق عمل به جراحان کمک‌های لازم فنی را ارائه دهند. همچنین این دسته از متخصصان می‌توانند وسایل جراحی و استریل را جهت استفاده آماده نمایند و اداره اتاق عمل را به عهده گیرند.
پرستار تجهیزات، کمک جراح، پرستار ریکاوری و بعد از عمل و پرستار بررسی و شناخت و آموزش به بیمار قبل از عمل فعالیت کنند.
در سطح اول فرد در عمل های عمومی وارد می شود در سطح دوم می تواند در عمل های تخصصی تر ایفای نقش نماید و در سطح سوم فرد در حوزه ی مدیریت نیز وارد می گردد.
تکنولوژیست های اتاق عمل عضو مهمی از تیمهای بهداشتی بوده که در تماس نزدیک با جراحان ، متخصصان بیهوشی و پرستاران در راستای تامین مراقبتی مطلوب برای بیماران فعالیت می کنند
تکنولوژیست های اتاق عمل در بیمارستان ها و مراکز مراقبتی سیار استخدام می شوند. اگرچه بیمارستانها اولین استخدام کننده این گروه میباشنداماانتظارمیروداستخدام آنها در مراکزجراحی سیار، مراکز مراقبتی سرپایی و مطب های پزشکان افزایش یابد. به هرحال به علت زمینه آموزشی وسیع و تخصصی که این افراد دارند، سازمان های استخدام کننده و این دانش آموختگان می توانند گزینه های زیر را نیز در نظر بگیرند.

مامایی

مامایی یکی از زیرمجموعه‌های علوم پزشکی است که نقش های بسیار گسترده‌ای اعم از نقش مشاوره‌ای، آموزشی ، مراقبتی ، حمایتی،‌درمانگری و تحقیقاتی است. البته تمامی این نقش ها در ارتباط با مادر و کودک مفهوم پیدا می‌کند یعنی ماما به مشاوره قبل ،‌بعد و هنگام ازدواج ، آموزش نحوه تنظیم خانواده، مراقبت در دوران بارداری، زایمان طبیعی و مراقبت بهداشتی مادر و کودک و آموزش به دختران در زمینه بهداشت دوران بلوغ و بعد از آن می‌پردازد. ‌
رشته مامایی عشق و علاقه و صبر و حوصله بسیار بالا می‌خواهد چون یک خانم در حال زایمان، شرایط بسیار حساسی دارد و بسیاری از حرف ها یا حرکاتش در اختیار خودش نیست و یک ماما باید در حد امکان با صبر و حوصله بسیار به او آرامش و قوت قلب بدهد و توجه داشته باشد که مسوولیت جان دونفر یعنی مادر و جنین او را بر عهده دارد. همچنین یک ماما باید بسیار باهوش و نکته‌سنج باشد و از مقابل مسائل هرچند کوچک به سادگی نگذرد ، زیرا خیلی از مسائل یا علائم کوچکی که در هنگام بارداری یا زایمان ظاهرمی‌شود، در صورت عدم توجه می‌تواند خطرات جانی برای نوزاد یا مادر به دنبال داشته باشد
رشته‌های علوم پزشکی بویژه سه رشته پزشکی ، پرستاری و مامایی نیاز به علاقه و احساس مسئولیت بسیار دارد . برای مثال یک ماما بدون عشق و علاقه لازم نمی‌تواند فریادهای ناشی از درد یک زائو را تحمل کند و پاسخگوی نیازهای او باشد.

علوم آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی یکی ازشاخه های علوم پزشکی است که بیشتر به آنالیز آزمایشگاهی خون ،مایعات و بافت های بدن انسان با هدف تشخیص بیماری، پیگیری درمان و حفظ سلامت افراد جامعه سر وکار دارد.
داوطلبان این رشته باید به دروس شیمی ، زیست و کار با دستگاه های آزمایشگاهی علاقه مند باشند.همچنین داشتن صبر وحوصله زیاد وتوان روحی مناسب برای فعالیت در این حوزه الزامی می باشد.علاوه بر آمادگی روحی ،آمادگی بدنی و سلامت جسمی لازم برای فعالیت در آزمایشگاه را دارا باشند .
امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری با گرایش های بیوشیمی ، انگل شناسی، سم شناسی، دارو شناسی، بیوشیمی، باکتری شناسی،ایمنی شناسی، باکتری شناسی، میکروب شناسی وهماتولوژی وجود دارد.
حوزه فعالیت کارشناس علوم آزمایشگاهی در آزمایشگاهای بالینی بیمارستانهای دولتی و خصوصی، مراکز بهداشتی ، آزمایشگاههای تشخیص طبی خصوصی ، انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی ، کارخانجات تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی ، شرکتهای پخش فراورده های بیولوژیک و آزمایشگاهی ، آزمایشگاههای پزشکی قانونی ، آزمایشگاههای سازمان انتقال خون است.

میکروبیولوژی - ژنتیک

علم میکروبیولوژی که گرایشی از علم زیست شناسی است به بررسی و مطالعه میکروارگانیسم ها می پردازد در این علم ارتباط میکروارگانیسم ها با خودشان و همچنین با موجودات عالی تر مانند انسان، حیوانات و گیاهان مورد بررسی قرار می گیرد.
در حقیقت علم میکروبیولوژی مادر علوم سلولی مولکولی است چون زمانی که راجع به فیزیولوژی سلول ( به اصطلاح چگونگی کار کردن و سوخت و ساز بدن سلول) صحبت می شود ، در واقع ساختار سلول به عنوان یک میکروارگانیسم مورد بررسی قرار می گیرد، اما این باعث نمی شود که دو رشته فوق را یکی بدانیم چون علوم سلولی مولکولی از حیطه فعالیتهای بیرونی میکروب خارج شده و وارد فعالیتهای درونی آن می شود، در حالیکه در علم میکروبیولوژی تأثیرات بیرونی میکروارگانیسم ها مطالعه می شود برای مثال شما در علم میکروبیولوژی نگاه می کنید که میکروارگانیسم مورد نظر شما چه نوع بیماری ایجاد کرده و از روی آثار بیماری حدس می زنید میکروارگانیسمی را که بررسی می کنید چه نوع میکروبی است .
در علم میکروبیولوژی بررسی می شود که میکروارگانیسم مورد نظر ، چه نوع بیماری ایجاد کرده و از روی آثار بیماری حدس زده میشود که چه نوع میکروبی عامل بیماری است .
رشته بیوتکنولوژی یک رشته کاربردی و میان رشته ای مهندسی علوم است از سه مرحله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل شده است
گرایش‌های علم میکروبیولوژی
گرایش پزشکی ، میکروبیولوژی غذایی ، میکروبیولوژی صنعتی
ژنتیک، دانش انتقال صفات وراثت از والدین به فرزندان است که این والدین ممکن است انسان، درخت، و یا حتی باکتری باشند. ژنتیک ، می کوشد تا از مکانیزم¬های ملکولی عامل انتقال صفات از نسلی به نسل دیگر سخن بگوید
نظر به گسترده بودن و تخصصی بودن رشته ژنتیک از گرایشهای رشته زیست شناسی سلولی و ملکولی باید اشاره نمود که فعالیتها و مشاغل آتی دانش آموختگان این رشته از یک سو متنوع و در ابعاد گوناگون است و از سوی دیگر محدود به سازمانها و مراکزی است که تحقیقات ژنتیکی به عنوان فعالیت اصلی آنها یا بخشی از فعالیت آنها به حساب می آید.

زیست شناسی سلولی و مولکولی

زیست شناسی علم شناخت موجودات زنده و تعامل آنها با محیط پیرامون است.

در زیست شناسی سلولی ملکولی،سلول به عنوان واحد بنیادی تشکیل دهنده‌ی حیات مورد مطالعه قرار می گیرد و نقش مهمترین ملکولهای آن - RNA، ،DNA، و پروتئین‌ ها - و روند پروتئین سازی بررسی می شود. لذا دانشجو باید حافظه خوبی داشته و در دروس شیمی، ریاضی و فیزیک قوی باشد و در نهایت لازم است که به کارهای آزمایشگاهی علاقه مند باشد.
حاضر در 5 گرایش بیوشیمی، زیست فناوری(بیوتکنولوژی)، ژنتیک، علوم سلولی ملکولی و میکروبیولوژی در مقطع کارشناسی ارایه می شود .
حوزه فعالیت آنها مراکز تحقیقاتی‌ مانند انستیتوپاستور، مرکز تحقیقات‌ ژنتیک‌، مرکز تحقیقات‌ بیوشیمی‌ و بیوفیزیک‌ و مراکز تحقیقاتی‌ دانشگاهی‌ ، ایجاد شرکت‌ خصوصی‌ سازنده‌ مواد اولیه‌ آزمایشگاه‌های‌ علوم‌ سلولی‌ و مولکولی

پزشکی هسته ای

پزشکی هسته‌ای حوزه ای میان رشته ای و برخاسته از رشته های تصویربرداری پزشکی، فیزیک پزشکی و پرتونگاری مولکولی است که از خواص هسته‌ای مواد (مثل رادیوایزوتوپ‌ها) برای تشخیص و درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند.
در تعریفی تخصصی تر، رشته پزشکی هسته ای عبارتست از کلیه اقدامات تخصصی، تشخیصی و درمانی در دو حیطه بالینی و پاراکلینیکی که در آن از چشمه های باز مواد رادیواکتیو استفاده می شود.
از مهمترین کاربردهای این رشته می توان به کاربردهای بالینی رادیو بیولوژی، استفاده از رادیو داروها، حفاظت در برابر اشعه و دوزیمتری اشاره کرد.
سلامت جسمی در کنار کار در شرایط سخت از ویژگی های مهم متقاضیان ورود به این رشته است . به طور کلی منظم بودن در کنار دقیق بودن در ارائه ی کار می تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت در این رشته داشته باشد.
هدف از این رشته، تربیت افراد کارآمدی است که بتوانند زیر نظر پزشکان و متخصصان درمراکز تشخیصی و درمانی پزشکی هسته‌ای و نیز مراکز آموزشی مرتبط، بیماران را در مورد چگونگی مصرف صحیح داروهای رادیواکتیو (رادیو داروها) تجویز شده و حفاظت آنان در برابر اشعه یونساز، عملاً یاری نمایند.

 

 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انتخاب رشته کنکور علوم انسانی
انتخاب رشته کنکور علوم تجربی
انتخاب رشته کنکور ریاضی فیزیک
مهلت انتخاب رشته کنکور تا چهارشنبه 25 مرداد تمدید شد
         
بالا