سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی که بر اساس رتبه کشوری انجام می شود سه نوع گزینش داریم که داوطلب در یک، دو و یا هر سه گزینش انتخاب رشته می نماید.

انتخاب رشته با آزمون دانشگاه آزاد شامل گزینش تمام وقت و گزینش پاره وقت می باشد و انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد صرفا بر اساس سوابق تحصیلی داوطلب انجام می شود که در ادامه به توضیح هریک از موارد می پردازیم.

انتخاب رشته تمام وقت با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

در سال های گذشته در گزینش تمام وقت با آزمون دانشگاه آزاد، به ازای هر کارت انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلب مجاز به انتخاب 20 کد رشته محل بوده است اما طبق آخرین تغییرات صورت گرفته، داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد سال 98 امکان انتخاب 100 کد رشته را دارند و داوطلبان می توانند از طریق وب سایت www.azmoon.org انتخاب رشته نمایند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد در گزینش تمام وقت بر اساس آزمون فقط و فقط از رشته های مربوط به هر گروه آزمایشی انجام میشود یعنی رشته های ریاضی و تجربی می توانند فقط رشته های مربوط به گروه آزمایشی خودشان را انتخاب نمایند و حق انتخاب رشته های گروه انسانی (مدیریت ها حسابداری روانشناسی و......) را ندارند همچنین داوطلبان گروه انسانی نمی توانند از رشته های گروه های دیگر انتخاب رشته نمایند.

طول دوره مجاز تحصیل در رشته های تمام وقت دانشگاه آزاد همانند دانشگاه سراسری حداکثر ۵ سال می‌باشد و داوطلبان می‌توانند در استانهای غیر از محل سکونت خود نیز انتخاب رشته و تحصیل نمایند.

انتخاب رشته پاره وقت با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی

در این نوع گزینش همانند گزینش تمام وقت به ازای هر کارت انتخاب رشته دانشگاه آزاد حق انتخاب وجود دارد که از طریق وب سایت www.azmoon.org انجام می شود.

قوانین انتخاب رشته دانشگاه آزاد در گزینش پاره وقت مانند گزینش تمام وقت می باشد.

تفاوت انتخاب رشته پاره وقت و تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی

  1. در انتخاب رشته پاره وقت دانشجویان می‌توانند در هر ترم واحد کمتری اخذ نمایند و لذا طول دوره مجاز تحصیل در نظام پاره وقت حداکثر ۸ سال می باشد که می تواند برای داوطلبان شاغل گزینه مناسبی باشد.
  2. در نظام پاره وقت داوطلبان فقط باید در استان محل سکونت خود انتخاب رشته و تحصیل نمایند و حق انتخاب رشته در سایر استانها را ندارند.

انتخاب رشته صرفا براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی

در گزینش صرفا براساس سوابق تحصیلی به رتبه کنکور سراسری داوطلب توجهی نمی شود و گزینش تنها بر اساس سوابق تحصیلی (معدل امتحانات نهایی داوطلب) انجام می شود.
در این نوع گزینش به ازای هر کارت در انتخاب رشته تنها امکان انتخاب یک رشته و محل وجود دارد که از طریق وب سایت www.azmoon.org انجام می‌شود.

تفاوت انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و انتخاب رشته تمام وقت و پاره وقت دانشگاه آزاد

فرق عمده گزینش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی با گزینش تمام وقت و پاره وقت در این است که داوطلبان گروه‌های آزمایشی مختلف می‌توانند رشته های خارج از گروه آزمایشی که در آن آزمون داده اند را در انتخاب رشته دانشگاه آزاد انتخاب نمایند یعنی داوطلبان تجربی و انسانی می توانند رشته های مهندسی را نیز انتخاب نمایند و یا داوطلبان گروه ریاضی و تجربی رشته های گروه انسانی شامل مدیریت ها، حسابداری و روانشناسی را انتخاب نمایند.

چند نکته مهم در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اسلامی

  1. نوع انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز همانند دانشگاه سراسری به این شکل است که رشته های انتخاب شده شما از اولین انتخاب در سیستم رصد می شود و در اولین انتخابی که حائز نمره قبولی باشید توقف می کند و انتخاب های بعدی شما دیده نمیشود لذا باید انتخاب رشته کاملاً عاقلانه و بر اساس علاقه چیده شود.
  2. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز انتخاب ها را در سه دسته خوشبینانه، متعادل و کف قابل قبول قرار می دهیم.
  3. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد، دسته بندی انتخاب ها بر اساس حدود رتبه کشوری آخرین افراد قبول شده انجام می گیرد به این شکل بر اساس رتبه کشوری داوطلب و قبولی های سال گذشته دانشگاه آزاد تعدادی رشته به عنوان خوشبینانه تعدادی به عنوان متعادل و تعدادی نیز به عنوان کف قابل قبول برای داوطلب دیده می شود.
  4. در انتخاب رشته دانشگاه آزاد کد رشته و کد محل از هم جدا بوده و باید به صورت مجزا از دفترچه خوانده شود و در فرم انتخاب رشته نوشته شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره ای می توانید هم اکنون با شماره 26703342 تماس حاصل فرمایید ویا نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی اقدام نمایید تا همکاران ما در گروه ره استاد در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

برنامه ریزی تحصیلی
انتخاب رشته کنکور علوم انسانی
انتخاب رشته کنکور علوم تجربی
انتخاب رشته کنکور ریاضی فیزیک
         
بالا