سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
معرفی رشته های پایه نهم

آشنایی با رشته های تحصیلی دوره متوسطه دوم در انتخاب رشته پایه نهم و ورودی پایه دهم متوسطه بسیار اهمیت دارد و به دانش آموزان کمک می کند تا با کسب اطلاعات کافی، در فرآیند هدایت تحصیلی پایه نهم و مشاوره انتخاب رشته و هدایت شغلی تصمیم گیری بهتری داشته باشند.

رشته های مقطع تحصیلی متوسطه پایه نهم به دهم به سه شاخه اصلی نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش تقسیم می شوند که در ادامه ی مطلب هریک را به تفصیل بیان خواهیم کرد تا دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته در پایه نهم را دارند با آگاهی بیشتر تصمیم گیری نمایند.

معرفی رشته های شاخه نظری

شاخه نظری در پایه دهم (متوسطه دوم) شامل چهار زیر شاخه ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و فرهنگ و معارف اسلامی می باشد که در ادامه به معرفی هریک خواهیم پرداخت.

معرفی رشته ریاضی فیزیک برای انتخاب رشته پایه نهم

رشته ریاضی فیزیک یکی از رشته های پر طرفدار شاخه نظری در فرآیند انتخاب رشته پایه نهم به دهم است.

همانطور که از اسم این رشته مشخص است دانش آموزان در طول تحصیل خود با دو درس ریاضی و فیزیک بیشتر سروکار دارند که البته درس شیمی نیز در بسیاری از مواقع مهم و تاثیر گذار است.

متنوع ترین رشته های دانشگاهی مربوط به گروه ریاضی فیزیک است که در دانشگاه تحت عنوان علوم پایه و فنی مهندسی از آن نام برده می شود که از آن جمله می توان به رشته های فنی و مهندسی همچون مهندسی شیمی، عمران، مکانیک، کامپیوتر و هچنین رشته های علوم پایه همچون فیزیک، ریاضی، شیمی و ... اشاره کرد.

در کشور های صنعتی و در حال پیشرفت این رشته ها کاربرد زیادی دارند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه انتخاب رشته ریاضی فیزیک شوید.

معرفی رشته علوم تجربی برای انتخاب رشته پایه نهم

اگر علاقه مند به علوم آزمایشگاهی و طبیعت هستید توصیه ما به شما، توجه بیشتر به رشته علوم تجربی در زمان انتخاب رشته پایه نهم است. زیست شناسی، شیمی و ریاضی از مهم ترین درس های رشته علوم تجربی است.

اکثریت دانش آموزان پایه نهم به منظور ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، پیراپزشکی و زیر مجموعه های آن و همچنین علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه و ... رشته علوم تجربی را در پایه دهم انتخاب می کنند که با توجه به محدودیت ظرفیت پذیرش در دانشگاه ها، قبولی کمی دشوار است.

در حال حاضر رشته علوم تجربی پرمخاطب ترین رشته تحصیلی در فرآیند انتخاب رشته پایه نهم است.

پزشکان، داروسازان، متخصصین علوم تغذیه و علوم آزمایشگاهی و کشاورزی از جمله مشاغل زیر مجموعه رشته علوم تجربی می باشند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه انتخاب رشته علوم تجربی شوید.

معرفی رشته علوم انسانی برای انتخاب رشته نهم

اگر در دروس عربی و ادبیات توانمند هستید و به آن ها علاقه دارید، رشته علوم انسانی برای شما در انتخاب رشته پایه نهم انتخاب مناسبی است.

این رشته شامل دروسی است که نیاز به مطالعه پیوسته و تلاش برای به خاطر سپردن مفاهیم دروس دارد که البته کاری زمان بر می باشد.

رشته علوم انسانی در مقطع تحصیلات تکمیلی شاخه های متنوعی را شامل می شود که از مهم ترین آن ها می توان به حقوق، جامعه شناسی و مدیریت اشاره کرد.

حقوق دانان، روانشناسان، مشاوران و سیاستمداران از جمله مشاغل زیر مجموعه رشته علوم انسانی می باشند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه انتخاب رشته علوم انسانی شوید.

معرفی رشته علوم و معارف اسلامی برای انتخاب رشته پایه نهم

رشته علوم و معارف اسلامی یکی از رشته های شاخه نظری در فرآیند انتخاب رشته پایه نهم به دهم است.

از نظر دروس آموزشی این رشته بیشترین شباهت را به رشته علوم انسانی دارد

دانش آموختگان این رشته با توجه به علاقه و توانایی خود می توانند درحوزه های علمیه و تمامی رشته های علوم انسانی، علوم قرآن و حدیث به تحصیلات تکمیلی بپردازند.

الهیات و معارف اسلامی، علوم اقتصادی، مدیریت، حقوق و علوم قضایی و امور تربیتی از جمله شاخه های مرتبط با این رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی شوید.

معرفی رشته های شاخه فنی و حرفه ای برای انتخاب رشته پایه نهم

شاخه فنی و حرفه ‌ای شامل چهار بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر است و در مجموع شامل 41 رشته تحصیلی می باشد.

با توجه به گستردگی و تنوع رشته های این شاخه، بسیار مهم است تا دانش اموزان عزیز پیش از انجام انتخاب رشته پایه نهم با رشته های شاخه فنی و حرفه ای آشنا شوند.

رشته صنعت

رشته صنعت شامل 18 زیر رشته می باشد که در پنج گروه برق و رایانه، تعمیر و نگهداری ماشین آلات، معماری و ساختمان، مواد و فناوری و گروه مکانیک تقسیم بندی می شود.

13 رشته مخصوص پسران و 5 رشته مشترک بین دختران و پسران است.

رشته کشاورزی

رشته کشاورزی شامل 5 زیر رشته می باشد که در دو گروه کشاورزی و غذا تقسیم بندی می شود.

4 رشته ویژه پسران و یک رشته مشترک بین دختران و پسران است.

رشته خدمات

رشته خدمات شامل 5 زیر رشته می باشد که در سه گروه بازرگانی و امور اداری، بهداشت و سلامت و گروه خدمات تقسیم بندی می شود.

یک رشته ویژه دختران، دو رشته ویژه پسران و دو رشته مشترک بین دختران و پسران است.

رشته هنر

رشته هنر شامل 13 زیر رشته می باشد که عبارت اند از فتو گرافیک، طراحی و دوخت، معماری داخلی، صنایع دستی، انیمیشن (پویا نمایی)، تولید برنامه تلویزیونی، گرافیک، نقاشی، موسیقی نوازندگی ساز جهانی، موسیقی نوتزندگی ساز ایرانی، نمایش، سینما و نقشه کشی معماری.

یک رشته ویژه دختران و 12 رشته مشترک بین دختران و پسران است.

مدت دوره آموزش در شاخه فنی و حرفه ای 3 سال شده است و مانند دانش آموزان شاخه ‌های دیگر، دیپلم 12 ساله دریافت می‌کنند. هنرجویان هنرستان های فنی و حرفه ای تلفیقی از دانش (دروس تئوری)، بینش و مهارت را تجربه می‌کنند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه انتخاب رشته فنی و حرفه ای شوید.

معرفی رشته های شاخه کاردانش برای انتخاب رشته پایه نهم

نکته مهم وجود شباهت فراوان زیر مجموعه های این رشته با رشته های فنی و حرفه ای است با این تفاوت که دروس عملی شاخه کاردانش بیشتر از شاخه فنی و حرفه ای است.
شاخه کارودانش هم مانند فنی و حرفه ای شامل 4 بخش صنعت، کشاورزی، خدمات و هنر می باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره ای می توانید هم اکنون با شماره 26703342 تماس حاصل فرمایید ویا نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی اقدام نمایید تا همکاران ما در گروه ره استاد در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.


نهم متوسطه   دوره متوسطه   متوسطه   ریاضی فیزیك   علوم تجربی   تجربی   ریاضی   انسانی   علوم انسانی   معارف اسلامی   فنی و حرفه ای   كار و دانش   مشاوره   هدایت تحصیلی   انتخاب رشته   انتخاب رشته نهم   مشاوره فردی   مشاوره انتخاب رشته   مشاوره تحصیلی   انتخاب رشته هنر   رشته علوم انسانی   رشته علوم تجربی   رشته علوم ریاضی   رشته ریاضی فیزیک   رشته هنر   پایه دهم   پایه نهم   دوره متوسطه دوم   هدایت شغلی   انتخاب رشته پایه نهم   هدایت تحصیلی نهم   نهم به دهم   پایه نهم به دهم   ریاضی فیزیک   نظری   شاخه نظری   شاخه فنی حرفه ای   شاخه کارودانش   انتخاب رشته نهم به دهم   انتخاب رشته پایه دهم   انتخاب رشته دهم   رشته های متوسطه دوم   رشته های پایه دهم   رشته های نهم به دهم   رشته علوم و معارف اسلامی   رشته معارف اسلامی   رشته شاخه نظری   رشته شاخه کاردانش   رشته شاخه فنی حرفه ای   رشته صنعت   رشته کشاورزی   رشته خدمات   رشته کاردانش   رشته کار دانش   رشته فنی حرفه ای   رشته فنی و حرفه ای   معرفی رشته نهم به دهم   معرفی رشته پایه دهم   مشاوره انتخاب رشته نهم   مشاوره انتخاب رشته دهم   مشاوره هدایت تحصیلی   مشاور هدایت تحصیلی   مشاوره و هدایت تحصیلی   سایت مشاوره هدایت تحصیلی   نقش مشاور در هدایت تحصیلی   مشاوره برای هدایت تحصیلی   همایش هدایت تحصیلی   همایش هدایت تحصیلی پایه نهم   هدایت شغلی دانش آموزان  

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انتخاب رشته پایه نهم
مشاوره و هدایت تحصیلی پایه نهم
انتخاب رشته پایه نهم به دهم ریاضی فیزیک
انتخاب رشته پایه نهم به دهم فنی و حرفه ای
         
بالا