سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
انتخاب رشته پایه نهم به دهم فنی و حرفه ای

رشته فنی و حرفه ای یکی از سه شاخه اصلی (نظری، فنی حرفه ای و کاردانش) در دوره متوسطه دوم است. آشنایی و آگاهی از شرایط انتخاب رشته و همچنین شناخت رشته های تحصیلی این شاخه می تواند در فرآیند انتخاب رشته پایه نهم به دهم، به دانش آموزان دوره متوسطه اول در انتخاب رشته صحیح کمک نماید.

در انتخاب رشته پایه نهم به دهم شاخه فنی و حرفه ای توجه به این نکته مهم است که برنامه‌ درسی رشته های این شاخه بر اساس نیاز سنجی دنیای کار و دنیای آموزش و به صورت تلفیقی از دانش (دروس تئوری)، بینش و مهارت تدوین شده است و محتوای آموزشی به گونه ‌ای است که نیازهای تعریف شده برای مشاغل را تامین ‌می کند و دانش آموختگان می توانند مستقیم وارد بازار کار شوند و یا متناسب با بنیه علمی خود از سطح کاردانی تا دکتری ادامه تحصیل دهند.

مدت دوره آموزش در شاخه فنی و حرفه ای 3 سال است و مانند دانش آموزان شاخه های دیگر دیپلم 12 ساله دریافت می کنند.

رشته های شاخه فنی و حرفه ای

آشنایی با رشته های شاخه فنی حرفه ای برای دانش آموزانی که قصد انتخاب رشته در پایه نهم به دهم را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد.

مجموع رشته های شاخه فنی و حرفه ای در چهار رشته صنعت، رشته کشاورزی، رشته خدمات و رشته هنر دسته بندی می شود که در ادامه به توضیح هریک از گروه های شاخه فنی حرفه ای خواهیم پرداخت.

رشته هنر

این رشته شامل 13 زیر رشته می باشد که در گروه هنر قرار می گیرد.

گروه و زیر رشته های رشته هنر

گروه هنر: فتو گرافیک، طراحی و دوخت، معماری داخلی، صنایع دستی، انیمیشن (پویا نمایی)، تولید برنامه تلویزیونی، گرافیک، نقاشی، موسیقی نوازندگی ساز جهانی، موسیقی نوتزندگی ساز ایرانی، نمایش، سینما، نقشه کشی معماری.

شرایط انتخاب رشته در زیر شاخه هنر

در انتخاب رشته پایه نهم به دهم گروه هنر در شاخه فنی و حرفه ای باید حداقل نمره میانگین سال های هفتم، هشتم و پایه نهم در دوره اول متوسطه برای دروس کار و فناوری 12، فرهنگ و هنر 12، علوم تجربی 10 و ریاضی 10 باشد.

رشته کشاورزی

شامل 5 زیر رشته می باشد که در گروهی با عنوان کشاورزی و غذا قرار می گیرند.

گروه و زیر رشته های رشته کشاورزی

گروه کشاورزی و غذا: امور باغی، امور زراعی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، صنایع غذایی.

شرایط انتخاب رشته در زیر شاخه کشاورزی

در انتخاب رشته پایه نهم به دهم رشته کشاورزی در شاخه فنی و حرفه ای باید حداقل نمره میانگین سال های هفتم، هشتم و پایه نهم در دوره اول متوسطه برای دروس کار و فناوری 12، فرهنگ و هنر 12 و علوم تجربی 10 باشد.

رشته خدمات

این رشته شامل 5 زیر رشته می باشد که در سه گروه بازرگانی و امور اداری، بهداشت و سلامت و گروه خدمات تقسیم بندی می شود.

گروه ها و زیر رشته های رشته خدمات

  • گروه بازرگانی و امور اداری: حسابداری.
  • گروه بهداشت و سلامت: تربیت بدنی، تربیت کودک.
  • گروه خدمات: حمل و نقل، ناوبری.

شرایط انتخاب رشته در زیر شاخه خدمات

در انتخاب رشته پایه نهم به دهم گروه خدمات در شاخه فنی و حرفه ای باید حداقل نمره میانگین سال های هفتم، هشتم و پایه نهم در دوره اول متوسطه برای دروس کار و فناوری 12، فرهنگ و هنر 12 و ریاضی 10 باشد.

رشته صنعت

این رشته شامل 18 زیر رشته می باشد که در پنج گروه برق و رایانه، تعمیر و نگهداری ماشین آلات، معماری و ساختمان، مواد و فناوری و گروه مکانیک تقسیم بندی می شود.

گروه ها و زیر رشته های رشته صنعت

  • گروه برق و رایانه: الکتروتکنیک، الکترونیک، شبکه و نرم افزار، الکترونیک و مخابرات دریایی.
  • گروه تعمیر و نگهداری ماشین آلات: مکانیک موتور های دریایی.
  • گروه معماری ساختمان: ساختمان.
  • گروه مواد و فرآوری: سرامیک، صنایع شیمیایی، صنایع نساجی، متالورژی، معدن.
  • گروه مکانیک: مکاترونیک، صنایع فلزی، تاسیسات مکانیکی، مکانیک خودرو، ماشین ابزار، صنایع چوب و مبلمان، چاپ.

شرایط انتخاب رشته در زیر شاخه صنعت

در انتخاب رشته پایه نهم به دهم رشته صنعت در شاخه فنی و حرفه ای باید حداقل نمره میانگین سال های هفتم، هشتم و پایه نهم در دوره اول متوسطه برای دروس کار و فناوری 12، فرهنگ و هنر 12، ریاضی 10 و علوم تجربی 10 باشد.

سنجش هوش در فرآیند انتخاب رشته از اهمیت بالایی برخوردار است و برای یافتن اینکه در کدام زمینه از بهره هوش بالاتری برخوردار هستید می توانید از آزمون هوش گاردنر استفاده نمایید.

هم اکنون می توانید به منظور سنجش هوش های چندگانه و شناسایی برترین جنبه هوش خود، از تست آنلاین هوش چندگانه گاردنر استفاده نمایید.

شناسایی رغبت های شغلی تاثیر بسیار مهمی در انتخاب رشته صحیح و در نهایت انتخاب شغل مناسب در آینده دارد و به همین منظور آزمون رغبت سنج شغلی استرانگ برای دانش آموزان پایه نهم پیشنهاد می شود.

هم اکنون می توانید به منظور سنجش رغبت شغلی خود، از تست آنلاین رغبت سنج شغلی استرانگ استفاده نمایید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی کلاس های آموزشی و جلسات مشاوره ای می توانید هم اکنون با شماره 26703342 تماس حاصل فرمایید ویا نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی اقدام نمایید تا همکاران ما در گروه ره استاد در اسرع وقت با شما تماس حاصل نمایند.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سنجش و استعدادیابی
مشاوره و هدایت تحصیلی پایه نهم
انتخاب رشته کنکور علوم تجربی
انتخاب رشته کنکور ریاضی فیزیک
         
بالا