سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
جشن شکوفه‌ ها ۲۹ شهریور برگزار می‌ شود

شیوه‌نامه بازگشایی مدارس در مهر ۹۶ از سوی آموزش‌ و پرورش شهر تهران ابلاغ شد و براین اساس وظایف شورای بازگشایی مدارس تعیین شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شیوه نامه بازگشایی مدارس در مهر 96 از سوی آموز‌ش‌وپرورش شهر تهران ابلاغ شده است.

براساس این دستورالعمل؛ پروژه مهر به منظور ارتقای کمی و کیفی فعالیت‌های آموزش و پرورش در آستانه بازگشایی مدارس و توفیق هرچه بیشتر در امر تعلیم وتربیت طراحی شده است چرا که شناخت عینی مشکلات و تگناهای موجود واحدهای آموزشی ضمن کاربرد به موقع تشویق با هدف بهینه سازی عملکرد نیروی انسانی و هدایت برنامه‌ها در شروع سال تحصیلی تنها از طریق حضور فعال مدیران کل، معاونان و کارشناسان ستاد و صف وزارت آموزش و پرورش با همدلی و همزبانی سایر مسئولان و سایر دستگاه‌ها قابل حصول است.

* اهداف پروژه مهر

برنامه محور شدن فعالیت‌ها و تمهید سازوکارهای لازم جهت بازگشایی هرچه باشکوهتر مدارس و ارتقای کیفیت خدمات تربیتی مدارس. بنابراین لازم است مدیران مناطق و مدارس اقدامات موثری را به منظور اجرای جشن ملی بازگشایی مدارس طراحی و اجرا کنند تا نقش و خاطره این روز به یادماندنی در اذهان دانش آموزان باقی بماند.

* سیاست‌های اجرایی

توجه برنامه‌ها به اسناد بالادستی و ضوابط و مقررات، اتخاذ سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار.

استفاده از ظرفیت‌های موجود، توان علمی و عملی و مشارکت تمام عوامل سهیم و موثر در برنامه‌ریزی برای اجرای مطلوب و بهتر آیین ملی بازگشایی مدارس. استفاده بهینه از ظرفیت‌ها، تبلیغ و تبیین اهمیت جشن و روز ملی بازگشایی مدارس.زمینه سازی جلب مشارکت فعال دستگاهها و نهادهای خارجی آموزش و پرورش و مردم.

بهره گیری از مشارکت تمام معلمان، دانش آموزان و اولیا در تحقق این هدف.افزایش انگیزه مدیران و معلمان با ساماندهی مناسب و نظارت ارزیابی مستمر فرآیندهای اجرایی.

شورای جشن ملی بازگشایی مدارس (پروژه مهر 96) به منظور برنامه ریزی و هماهنگی تمام فعالیت‌ها وتمهید مقدمات بازگشایی مدارس براساس 5 محور سازماندهی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ و اطلاع رسانی، تأیید صلاحیت و نظارت و ارزیابی تشکیل می‌شود.

وظایف شورای استانی جشن ملی بازگشایی مدارس عبارت است از:

برنامه‌ریزی و تعیین فعالیت‌های اداره کل آموزش و پرورش در جهت اجرای جشن ملی بازگشایی مدارس در قالب پروژه مهر 96.

توجیه تبلیغ و اطلاع رسانی به ذی‌نفعان.نظارت بر اجرای بهینه فعالیت‌های استانی، ادارات تابعه و مدارس دولتی و غیردولتی در اجرای جشن ملی بازگشایی.

براین اساس کارگروه سازماندهی به منظور حسن اجرای فعالیت‌های این حوزه تشکیل می‌شود و وظایف آن عبارتند از:

رعایت مفاد شیوه نامه ساماندهی ثبت نام دانش آموزان و نوآموزان سال تحصیلی 96-97.اجرای شیوه نامه نقل و انتقالات.انجام موارد تفاهم نامه توسعه سنواتی.

ساماندهی و توزیع نیروی انسانی به ویژه در رشته‌های تخصصی و پایه و در حد امکان عدم استفاده از نیروها در رشته‌های غیرمرتبط.ساماندهی نیروی انسانی، فضا و تجهیزات با توجه به هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم.ساماندهی انتصاب مدیران.

برنامه ریزی و اجرای دوره‌های آموزشی ضمن خدمت.مطابقت پستهای متعلق به هر آموزشگاه یا آمار دانش آموزان ثبت نام شده در سامانه سناد.تعیین تراکم دانش آموزی و ابلاغ آن به مناطق.

ساماندهی عملکرد منطقه یا شهرستان در فرآیند شناسایی کودکان لازم التعلیم و تکمیل پوشش تحصیلی و پوشش حداکثری دوره پیش‌دبستانی.ساماندهی سنجش آمادگی تحصیلی و سلامت کودکان بدو ورود به دبستان.اولویت چینش مدارس در نوبت صبح.آموزش و آمادگی همیاران پلیس مدرسه برای بازگشایی مدارس.

کارگروه تعمیر و تجهیز جهت آماده سازی مدارس دولتی وغیردولتی برای سال تحصیلی جدید تشکیل می‌شود. همچنین ستاد پروژه مهر انتظار دارد که در سال جاری توجه به تعمیر و تجهیز مناطق روستایی، کلاسهای چند پایه، کلاس‌های ضمیمه پیش دبستانی و کلاس‌های استثنایی در اولویت قرار داده شود.

برخی از وظایف این کارگروه عبارتند از:

آماده‌سازی و رعایت اصول ایمنی و استاندارد فضای فیزیکی و کاربردی مدارس( آب سالم، سرویس های بهداشتی، جدا بودن سرویس‌های بهداشتی از آب خوری و تجهیزات و وسایل مناسب و استاندارد) و تأمین فضای لازم جهت استقرار کلاس و ایمن سازی فضا و تجهیزات مربوط به درس تربیت بدنی، اتاق بهداشت، کارگاه‌ها، آزمایشگاه.

تعمیر و تجهیز آزمایشگاه‌ها به تفکیک موضوعی کارگاه‌ها، کتابخانه‌ها و وسایل ورزشی.

تهیه و تجهیز فضا و ابزار مناسب جهت کانون هنجار یابی قامتی و حرکات اصلاحی.

توزیع به موقع بسته‌های آموزشی با هماهنگی سازمان پژوهش.تهیه تجهیزات و وسایل آموزشی.

تمهید مقدمات جهت انجام تعمیرات جزئی در مدارس.

کارگروه توجیه، تبلیغ و اطلاع رسانی تمام فعالیت‌های فرهنگ‌سازی که آمادگی‌های لازم را برای بازگشایی مطلوب مدارس ایجاد می‌کند برعهده دارد.

برخی از وظایف این کارگروه عبارتند از:

پوشش خبری مناسب با هدف آشنا کردن دانش آموزان و اولیا از نحوه ثبت نام.

دعوت از خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان، مسئولان شهری و همکاران و مدیران بازنشسته جهت حضور در مراسم بازگشایی مدارس.

دعوت از ورزشکاران، قهرمانان و مدال آوران ورزشی که دارای منش و روحیه جوان‌مردی و پهلوانی هستند در مراسم بازگشایی مدارس.

کارگروه تعیین صلاحیت نیز با هدف تأیید صلاحیت این افراد تشکیل می‌شود:

تأیید صلاحیت نیروهای جدیدالانتصاب. تأیید صلاحیت و ساماندهی سرایداران.تأیید صلاحیت افراد مشمول تقدیرنامه و ارسال صورت جلسه‌ها به دبیر شورای پروژه مهر استان.

کارگروه نظارت و ارزیابی نیز نظارت بر روند کلی اجرای پروژه مهر را برعهده دارد و وظایف آن عبارتند از:

نظارت بر ثبت‌نام نوآموزان و دانش‌آموزان به ویژه پایه دهم.نظارت بر چگونگی هدایت تحصیلی دانش‌آموزان در پایه نهم.نظارت بر نقل و انتقالات معلمان. نظارت بر آیین نامه انتصاب افراد به خصوص مدیران مدارس و معاونین آن. نظارت بر صدور ابلاغ برای تمام کارکنان.تهیه و تدوین برنامه بازدید از مراسم جشن ملی بازگشایی مدارس.

روز شکوفه ها و روز جوانه‌ها روز چهارشنبه 29 شهریور و جشن ملی بازگشایی مدارس روز شنبه اول مهر 96 برگزار می‌شود.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

         
بالا