سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
اعزام تیم‌های نظارت بر ثبت‌نام مدارس غیردولتی/بازگرداندن شهریه‌های اضافه به مردم

رئیس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به اینکه نظارت بر این مدارس به استان‌ها واگذار شده است، گفت: علاوه بر شهریه، فعالیت‌های فوق برنامه نیز نظارت می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مرضیه گرد در جمع خبرنگاران با اشاره به نظارت بر روند ثبت نام مدارس غیردولتی اظهار کرد: با لازم الاجرا شدن قانون مدارس غیردولتی از 5 بهمن سال 95، یکی از اقدامات انجام شده در جهت اجرای این قانون تفویض اختیار به ادارات کل آموزش و پرورش مناطق بود.

وی افزود: شورای نظارت مدارس غیردولتی در مناطق مختلف تشکیل شده است و در حال بررسی مسائل هر منطقه هستند؛ در قانون قدیمی مسئولیت موسسان مدارس محدود بود اما در قانون جدید موسسان وظیفه پاسخگویی به مسائل آموزش و پرورش را برعهده دارند. همچنین طبق قانون، شورای هماهنگی موسسان مدارس غیردولتی تأسیس و آیین نامه داخلی آن تدوین و به استان‌ها ابلاغ شده است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی گفت: در تمام کشور موسسان واجد شرایط، نمایندگان شورای هماهنگی موسسان را انتخاب کرده‌اند به گونه‌ای که در سطح استان‌ها این شورا تشکیل و نهایتاً یک نفر برای مجمع عمومی کشوری معرفی شد، در تاریخ 13 تیر امسال مجمع عمومی موسسان مدارس غیردولتی برگزار شد و انتخابات برای تعیین شورای هماهنگی موسسان کشوری صورت گرفت.

گرد بیان کرد: بررسی‌های قانونی و استعلام‌ها در حال انجام است تا احکام اعضای شورای موسسان مدارس غیردولتی صادر شود و افراد منتخب در جایگاه قانونی خود قرار بگیرند.

* نظارت بر مدارس غیردولتی به استان‌ها واگذار شد

وی با اشاره به اینکه امسال مسئولیت نظارت بر مدارس غیردولتی برعهده ادارات مناطق و شورای نظارت استانهاست، بیان کرد: این موضوع به معنای سلب مسئولیت وزارتخانه نیست بلکه ما نیز موظف هستیم علاوه بر نظارت مناطق، وظایف خود را انجام دهیم به گونه‌ای که وزارت آموزش و پرورش امسال فرآیند نظارت را بررسی می‌کند تا مشخص شود آیا کار به درستی در حال انجام است یا خیر. همچنین به مدارس و مراکز غیردولتی در مناطق مختلف سرکشی خواهد شد.

* برخی مدارس غیردولتی از سال 85 بررسی نشده بودند

رئیس سازمان مدارس غیردولتی عنوان کرد: در سرکشی‌هایی که در سال گذشته از مدارس غیردولتی صورت گرفت، مشخص شد برخی مدارس از سال 85 بازرسی نشده بودند و این مسائل به ما نشان داد که باید نظارت عالیه اعمال شود. همچنین از هفته گذشته 4 تیم به 4 منطقه اعزام شده‌اند که متشکل از نمایندگان سازمان، اداره کل آموزش و پرورش منطقه و موسسان مدارس غیردولتی هستند و به صورت تصادفی روند ثبت نام در مدارس غیردولتی را بررسی می‌کنند.

* استرداد شهریه اضافه توسط مدارس

گرد همچنین گفت: هر شکایتی که از مدارس غیردولتی انجام شود ابتدا شورای نظارت منطقه آن را بررسی می‌کند که اگر بررسی به درستی انجام نشود ستاد مستقر در وزارتخانه به موضوع وارد می‌شود. اجازه استرداد مستقیم شهریه مازاد دریافتی توسط مدارس به شورای نظارت استان‌ها داده شده است و اگر با تخلف موسسان مدارس مواجه شویم، شورای نظارت می‌تواند نسبت به استرداد وجوه اضافه اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه تخلف در حوزه دریافت شهریه در مدارس غیردولتی به حداقل رسیده است، اظهار کرد: در رابطه با فعالیت‌های فوق برنامه مدارس نیز نظارت جدی خواهیم داشت چرا که شهریه مدرسه طبق الگو و به صورت منطقی تعیین می‌شود حتی برخی موسسان مدارس شکایت داشتند که چرا شهریه آنها 6 یا 10 درصد افزایش داشته است.

* فعالیت‌های فوق برنامه نباید بیشتر از فعالیت‌های رسمی مدرسه باشد

رئیس سازمان مدارس غیردولتی افزود: مدارس غیردولتی در حوزه فعالیت‌های فوق برنامه باید صورت جلسه انجمن اولیا و مربیان را داشته باشند و متناسب با نوع فعالیت‌های ارائه شده هزینه ارزیابی و در ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها بررسی خواهد شد. اردوهای آموزشی، پرورشی و تمام کلاسهای فوق برنامه بررسی خواهد شد و میزان فعالیت‌های فوق جانبی نباید از سطح برنامه‌های اصلی مدرسه بیشتر باشد.

* تعطیلی برخی مراکز آموزشی

گرد با اشاره به اینکه فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس غیردولتی اختیاری است و نه اجباری، مطرح کرد: با توجه به اوقات فراغت فصل تابستان بر مراکز آموزشی نیز نظارت داریم و مناطق باید در این رابطه بازدیدهای خود را شروع کنند و هر مرکزی که بدون مجوز آموزش و پرورش در سنین دانش آموزی اقدام به برگزاری کلاس یا برنامه‌های پرورشی می‌کند به مراجع قانونی معرفی خواهد شد.

وی تصریح کرد: طی هماهنگی با نیروی انتظامی، مراکزی که برای برگزاری کلاسهای آموزشی خود از آموزش و پرورش مجوز نداشتند، شناسایی و تعدادی از آنها در استانهای تهران، فارس، آذربایجان غربی و شرقی تعطیل شدند.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی تأکید کرد: اگر سایر دستگاه‌ها اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی ویژه سنین دانش‌آموزی می‌کنند باید با آموزش و پرورش هماهنگ باشند. همچنین مردم باید به آموزشگاه‌هایی مراجعه کنند که از آموزش و پرورش مجوز دارند.

انتهای پیام/


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

         
بالا