سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
داستان گویی جایگزین پیک نوروزی خواهد شد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: پیک نوروزی حذف و داستان گویی جایگزین آن می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, رضوان حکیم‌زاده در نشست خبری با اشاره به اینکه داستان‌خوانی و داستان‌گویی جایگزین پیک‌های نوروزی می‌شود, اظهار کرد: در سال‌های گذشته با توجه به اینکه فاصله گرفتن کودکان از مدرسه باعث خلل در یادگیری می‌شود پیک نوروزی تهیه و در اختیار آنها قرار می‌گرفت.

وی افزود: بررسی‌ها نشان داد پیک‌های نوروزی چندان در تثبیت و تعمیق یادگیری نقش نداشتند و دانش آموزان در طول تعطیلات درگیر چالش‌های حل پیک نوروزی بود و معمولا در آخرین ساعات تعطیلات با همراهی خانواده پیک را حل می‌کردند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی 92_93 دستورالعمل جدیدی تدوین شد که بر کتابخوانی, مطالعه, گفت وگو و مهارت های اجتماعی تاکید داشت و مقرر شد استان‌ها از تولید پیک‌های متمرکز خودداری کنند اما تمام معلمان امکان نداشتند خودشان تولیدکننده فعالیت‌های یادگیری متناسب با دانش آموزان باشند و مجبور بودند بازهم دادن تکالیف را جایگزین دستورالعمل کنند.

حکیم زاده با اشاره به اینکه امسال پیک نوروزی نداریم, خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت داستان در پرورش خلاقیت و تفکر تصمیم گرفتیم داستان‌خوانی, داستان‌گویی و داستان‌نویسی را به عنوان فعالیت دانش‌آموزان در ایام نوروز در نظر بگیریم.

وی گفت: آماده استفاده از همراهی خیران هستیم تا کتاب داستان خریداری کرده و به مناطق محروم ارسال کنند هم اکنون به دلیل درگیری بیش از حدکودکان با فضای مجازی فرصت کافی را برای شنیدن داستان یا داستان‌گویی ندارند و مهارت خواندن, شنیدن و خلاقیت آنها پرورش نمی یابد متاسفانه کودکان درگیر بازی‌های موبایل و تبلت شده‌اند.

حکیم زاده با اشاره به اهداف این طرح عنوان کرد: هدف اصلی این است که داستان‌گویی و داستان خوانی جایگزین پیک‌های نوروزی شود متناسب سازی فعالیت‌های عید نوروز با حال و هوای سنین کودکی و ایام نوروز و تقویت مهارت شنیدن, خواندن, تفکر و خلاقیت از سایر اهداف است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: استقلال و ابتکار عمل دانش‌آموزان باید در این جریان محور قرار بگیرد و به آداب و رسوم و فرهنگ محلی توجه شود و معلمان کمک خواهند کرد این فعالیت به شکلی انجام شود که کودکان فرصت بازی و دیدوبازدید را در ایام نوروز داشته باشند.

حکیم زاده خاطرنشان کرد: چارچوب فعالیت‌ها خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب, داستان‌گویی و روایت داستان یا نوشتن داستان است و دانش‌آموز به اختیار خود از میان آنها انتخاب می‌کند.

وی افزود: دانش آموزان کتاب داستانی را که مطالعه می‌کنند نام داستان, نویسنده, ناشر و سال انتشار را هم باید در خلاصه داستان ذکر کنند یا ایام تعطیلات نوروز, مسافرت و دیدو بازدیدها را به صورت داستان و اینکه چگونه گذشت روایت کنند یا از پدر بزرگ و مادربزرگ و پدر ومادر خود داستان بشنوند یا داستانی را برای خانواده خود روایت و صدای خود را ضبط کنند.

حکیم زاده تاکید کرد: برای اجرای این برنامه نیازمند حمایت معلمان و راهبری مدیران مدارس هستیم.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش درباره چگونگی انتخاب کتب داستان برای دانش‌آموزان گفت: در مرحله اول حق انتخاب را برای دانش‌آموزان به رسمیت می‌شناسیم اما با توجه به اینکه خانواده‌ها و مدارس نیز شریک اساسی طرح هستند می‌توانند در این زمینه کمک کنند. در دستورالعملی که بزودی ارسال می‌شود توصیه‌هایی برای معلمان برای انتخاب کتاب مناسب با رده سنی آمده است.

وی با اشاره به اینکه پیک های نوروزی تبدیل به کلیشه شده بود و به خلاقیت دانش آموزان توجهی نداشتند و در برخی موارد بستر سودجویی شده بود, افزود: با فعالیت قصه‌گویی تلاش می‌کنیم از یک برنامه منظم و با حمایت معلمان فرهنگ داستان‌گویی را به زندگی کودکان برگردانیم تا دوران خوب کودکی به رسمیت شناخته شود.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

         
بالا