سوالات
موضوعات
مقالات
دسته بندی ها
۲۵۰ هزار متقاضی ورود به مدارس تیزهوشان در سال

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه چرا باید این تعداد تقاضا برای ورود به مدارس تیزهوشان وجود داشته باشد، گفت: ۲۵۰ هزار متقاضی آزمون این مدارس در سال چالشی عجیب است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم, فاطمه مهاجرانی اظهار داشت: سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان از سال 66 با 6 مدرسه آغاز شد و تا سال 83 حدود 300 مدرسه داشتیم و پس از آن با رشد کمی تا امروز به 700 مدرسه در سطح کشور رسیده است.

وی افزود: طرح شهاب با همراهی بنیاد نخبگان حدود یک میلیون و 700 هزار دانش‌آموز را تحت پوشش دارد و استعداد هر دانش‌آموز را شناسایی می‌کند و این طرح به عدالت آموزشی توجه ویژه‌ای دارد همچنین باشگاه دانش‌پژوهان جوان که اقدام به برگزاری المپیادهای علمی می‌کند و قدیمی‌ترین المپیاد در کشور المپیاد ریاضی است که از سال 66 به آن پیوستیم و 670 مدال آور المپیادها در سطح کشور داریم.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: المپیاد ادبی در کشور به صورت ملی برگزار می‌شود و جهانی نیست همچنین در تلاشیم سه المپیاد سلول‌های بنیادی, جغرافیا و علوم زمین را بین‌المللی کنیم.

مهاجرانی با اشاره به برگزاری جشنواره جوان خوارزمی بیان کرد: امسال هشت هزار طرح در کشور دریافت شد و در مرحله نهایی به 30 طرح برگزیده رسیدیم که بسیاری از آنها قابلیت تجاری شدن دارند.

وی با اشاره به پذیرش مدارس استعدادهای درخشان گفت: این مدارس از طریق آزمون ورودی اقدام به جذب دانش‌آموز می‌کنند و بحث‌های پرورشی, تربیتی و ورزشی باید در این مدارس مدنظر قرار بگیرد و در جهت عدالت آموزشی موظفیم آموزش ویژه به این دانش‌آموزان ارائه کنیم و در جاهایی که امکان راه‌اندازی مدرسه نداریم آموزش‌های مکمل را ارائه خواهیم کرد.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان عنوان کرد: چرا باید این همه تقاضا برای ورود به مدارس سمپاد باشد؟ همه نباید لزوما در این مدارس تحصیل کنند و اینکه امروز با 250 هزار متقاضی آزمون این مدارس مواجه هستیم یک چالش است و باید بتوانیم هوش‌هایی به جز ریاضی و فیزیک را مورد بررسی و اندازه‌گیری قرار دهیم هم‌اکنون در کشور به شدت به توسعه مهارت‌ها نیاز داریم.

مهاجرانی خاطرنشان کرد: احیای سازمان سمپاد در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است و تعیین اساسنامه و هیئت امنا برای آن مدنظر است و به ازای تأسیس یک مدرسه هیئت امنا باید مجوز دهد و هم اکنون در عین اینکه با کثرت مدارس سمپاد مواجه هستیم در برخی نقاط نیاز به وجود این مدارس است اما وجود ندارند.

وی با اشاره به گردش نخبگانی افزود: مهاجرت پدیده‌ای است که در سال‌های اخیر در همه کشورها به چشم می‌خورد و دانش‌آموزان مدارس تیزهوشان نیز مانند سایر افراد از کشور می‌روند اما باید راه‌هایی را طراحی کنیم تا این افراد اگر برای ادامه تحصیل به خارج می‌روند مجدد به کشور بازگردند و اگر وطن دوستی در این دانش آموزان تقویت شود و حس مسئولیت‌پذیری را نهادینه کنیم دیگر نگران خروج آنها از کشور نخواهیم بود.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: طرح شهاب تا سال‌های آینده در کل کشور فراگیر می‌شود و از میان هوش‌های چندگانه دانش‌آموزان استعدادهای برتر را شناسایی می‌کنیم و تنها راه فعلی برای شناسایی استعدادهای برتر آزمون است و اگر از میان کارشناسان افرادی می‌توانند در رابطه با شناسایی استعدادها به ما کمک کنند از آن استقبال خواهیم کرد.

مهاجرانی گفت: مجتمع شبانه روزی عشایر در استان فارس ویژه دانش‌آموزان عشایر است و از استعدادهای درخشان ثبت‌‌نام می‌کنند همچنین ویژگی مدارس سمپاد پژوهش محور بودن آنهاست و وقتی به یکباره توسعه می‌یابند به کیفیت آنها در بخش‌های مختلف از معلم تا تجهیزات آزمایشگاهی لطمه می‌زند البته در دوره متوسطه اول ورودی‌ها از 23 هزار نفر به 15 هزار نفر کاهش یافته است.

وی درباره عدم موفقیت دانش آموزان سمپاد در این مدارس و بازگشت به مدارس عادی بیان کرد: تعدادی از دانش آموزان بازگشت داده شده‌اند اما سعی کرده‌ایم مدارا کنیم تا تعداد زیاد ورودی‌ها فارغ التحصیل شوند چون بازگشت از مدارس سمپاد به مدارس عادی عوارض اجتماعی بسیاری دارد.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان درباره ورود رشته‌های مهارتی به مدارس سمپاد بیان کرد: تا دو سال آینده شاهد راه اندازی مدارس مهارتی سمپاد خواهیم بود که در جهت اقتصاد و کارآفرینی کشور موثر خواهد بود. هم اکنون 124 هزار و 912 دانش‌آموز در 693 مدرسه کشور خواهیم داشت.

مهاجرانی درباره دریافت شهریه در مدارس سمپاد گفت: این مدارس بسیار پرهزینه هستند در گذشته چون مدارس بودجه مشخص داشتند شهریه دریافت نمی‌کردند ولی در سال‌های اخیر سازوکار این مدارس تغییر یافته و ناچار به دریافت شهریه از خانواده‌ها هستند اما شهریه این مدارس 50 درصد شهریه مدارس غیردولتی است و تامین معلمان مدارس سمپاد بسیار هزینه‌بر است البته دانش‌آموز تیزهوشی نداریم که به دلیل عدم پرداخت شهریه از ورود به مدارس بازبماند.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان خاطرنشان کرد: برگزاری المپیاد قرآن و هنر پیش بینی شده است اما متولیان مختلفی در این رابطه وجود دارد و باید هماهنگی‌های آنها انجام شود. سیستم آموزشی ما چون نمره محور است اضطراب فراوانی دارد و این مسئله در مدارس سمپاد وجود دارد.

مهاجرانی بیان کرد: استاندارد جهانی دانش‌آموزان نخبه کمتر از 3 درصد است و این افراد تیزهوش تلقی می‌شوند و با نرم جهانی فاصله زیادی نداریم.

وی ادامه داد: بسیاری از دانش‌آموزان نخبه با مدرک کارشناسی از کشور خارج می‌شوند و ما با وزارت علوم وظیفه تربیت نسل ماهر و عالم برای کشور را بر عهده داریم و افرادی که از کشور خارج می‌شکند بیشتر دانشجو هستند.

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان مطرح کرد: آزمون های مدارس سمپاد مقداری استرس برای دانش‌آموزان ایجاد می‌کند اما تا زمانی که راهکار دیگری نداشته باشیم نمی توانیم آن را جایگزین کنیم و آزمون‌های دوره اول و دوم مصوب شوراست و بحث‌های کارشناسی مطرح است و تا بخواهد به مصوبه برسد راه دور کارشناسی دارد.

مهاجرانی خاطرنشان کرد: جنس مدارس استعدادهای درخشان به دلیل پژوهش محور بودن متفاوت است و لزوما یک مدرسه غیردولتی نیست، جنس آن با غیردولتی متفاوت است و جنس آن پژوهش است و تاکید دارد افرادی را جذب کند که توان علمی مناسبی دارند و وقتی فردی را در محیطی قرار می‌دهید که توانایی آن را ندارند دچار استرس می شود.

وی خاطرنشان کرد: یک سوم مدارس سمپاد در مناطق محروم و شهرهای کم جمعیت هستند همچنین ایران تیر ماه امسال میزبان المپیاد جهانی زیست شناسی خواهد بود.


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پذیرش مدارس سمپاد در پایه هفتم بر اساس سوابق تحصیلی و سنجش هوش و استعداد
شرایط ثبت نام آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه
نحوه ادامه فعالیت مدارس سمپاد پس از حذف آزمون ورودی این مدارس
حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی برای ورود به پایه هفتم
         
بالا